657 genoodzaakt den bouw van zulke zalen tot een minimum te beperken en de kleine garnizoenen er geheel van verstoken te laten. Uiterst vreemd is verder het feit, dat depotbataljons geen gymnastiekzaal mogen hebben (dat het depotbataljon te Mage- lang er thans een heeft is daaraan toe te schrijven, dat de zaal reeds bestond vóór de invoering der nieuwe modelzalen. Wat eene buitengewone gunstige gelegenheid biedt zich bier anders aan om reeds in het begin van de militaire opleiding, bij de recruten, de kiem te leggen voor eene groote voorliefde voor gymnastiek en schermen! Voor deze verwaarloozing is m.i. geen verontschuldiging te vinden. Gebrek aan tijd, vele andere diensten enz. kunnen daar voor niet dienen. Met gymnastiek en schermen ontwikkelt, vormt men den man, al het andere komt des te spoediger en in des te hoogeren graad van volmaking, naarmate die ontwikkeling en vorming beter hebben plaats gehad. In deze bepaling is niets anders te zien dan het verzuimen van een maatregel die in de allereerste plaats zou moeten bijdragen tot opwekking van lust en liefhebberij voor gymnastiek en schermen. Zulks moet zich noodwendig wreken zoowel in een langeren duur der recrutenopleiding als in een inferieure kwaliteit der zg. afge richte manschappen. Beschouwen wij thans deze model-gymnastiekzaal eens meer van nabij. Treedt iemand haar binnen, dan overvalt hem nood wendig een somber gevoel: de zaal ziet er zoo troosteloos, zoo akelig vervelend uit, bij totale afwezigheid van alles wat er eenig gezellig aanzien aan zou kunnen geven; zelfs een zitplaats zoekt men er te vergeefs. Bedrogen ziet men zich, als men bij regen en wind daarin een schuilplaats meent gevonden te heb ben men staat met de voeten op een natten vloer, terwijl de regen in het aangezicht waait. Lampen ziet men ook niet; zou de zaal 's avonds nooit gebruikt worden, denkt men bij zich zeiven? De aanwezige werktuigen wekken de verbazing in hooge mate op, zoowel door hunne verdeeling over de beschikbare ruimte als door hunne constructie: de reusachtige katrollen waar aan ringen en zweefrek hangen, de waggelende brug, de hori zontale ladder enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 55