7 KORTE INHOUD. Vervolg en slot. (Zie Lit. Overz. 1905—II). Vervolg en slot. (Zie Lit. Overz. 1905—II). Geringe uitwerking van het artillerievuur door het stelsel van dek king zoeken in het terrein en het voeren van den strijd op te groote afstanden. Het gebruik der technische troepen en der veldverster- kingskunst treedt hierdoor sterk op den voorgrond. Beschouwingen over het verschil van vesting-oorlog en veldoorlog, naar aanleiding van het beleg van Port-Arthur. Bespreking van hetgeen de Zuid-Afrikaansche oorlog geleerd heeft. Verhandeling over het gebruik van flankstellingen, de voor- en nadeelen ervan. Voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis. Bespreking van het voorkomende in het velddienstvoorschrift om trent den overgang van de marschcolonne tot de gevechtsformatie. De vroegere methode, eerst opstelling in massa, is geheel verlaten; thans wordt de marschcolonne zoolang mogelijk behouden en recht streeks de gevechtsopstelling ingenomen. Opsomming der bezittingen van de verschillende mogendheden in landen grenzende aan, en op de eilanden in den Stillen-Oceaande gevolgtrekking hieruit, dat een strijd om de opperheerschappij in die wateren niet kan uitblijven, vooral door den drang tot expansie van Noord-Amerika, Rusland, Japan en China. Strategische beschouwingen over de plaatsen in Duitschland die voor de defensie, of als operatie-basis enz. in aanmerking komen. Tactische vergelijking tusschen een Fransch plan tot aanval en in sluiting van Tann in Orleans en de insluiting van het leger van Mac- Mahon bij Sedan. Bespreking van het 2e hoofdstuk, 3e deel van het werk van den generaal J. de Verdy du Vernois, getiteld: „Etudes sur la guerre".

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 561