658 - Men verlaat de zaal onder den indruk van geweest te zijn in <een overbodig groot en ondoelmatig ingericht lokaal, dat echter met weinig kostbare veranderingen heel wat meer aan het doel ■zou kunnen beantwoorden en waaraan tevens een zeer gezellig aanzien kan worden gegeven. Gaan wij de gebreken na, dan valt dadelijk het geheel open zijn der zaal op. Een gevolg hiervan moet zijn, weinig aandacht bij het onderwijs, aangezien deze te gemakkelijk door oorzaken van buiten kan worden afgeleid, iets waartoe bovendien de ligging der zaal meestal tusschen de hoofdverkeerswegen in de kam pementen in niet geringe mate bijdraagt. Bij regen en wind wordt de zaal onbruikbaar: ik heb het meermalen bijgewoond ■dat de regen door de geheele zaal woei en de vloer natgeregend wasdat hieronder een geregelde gang van het onderwijs zwaar moet lijden, behoef ik niet te vermelden. Het nadeel van het open zijn der zalen is zóó groot, dat, wil men gaan ver beteren, de eerste maatregel moet zijn deze te sluiten. Doet men dit niet, dan is het veel verstandiger den bestaanden toe stand geheel te handhaven, aangezien elke andere verbetering dan toch nutteloos zal blijken. Gaat men echter over tot het sluiten der zalen over een gedeelte der hoogte is reeds voldoende dan krijgt men daar door tevens de beschikking over groote muuroppervlakken, die, op passende wijze versierd, de zaal een heel ander, veel vroolij- ker aanzien zullen geven. Hiertoe zal ook veel bijdragen de aanwezigheid van banken en van een oppasser die steeds zorg •draagt voor onderhoud en behoorlijke berging van alles wat zich in de zaal bevindt. Wordt de zaal dan nog eindelijk verrijkt met twee goede lampen, geplaatst boven de middelpunten der twee groote cirkels die men op het grondvlak kan beschrijven, dan is nog de eenige zorg de inrichting der werktuigen te verbeteren, om een gym nastiekzaal te hebben, die meer aan haar bestemming zal vol doen, vooral in de garnizoenen waar men buiten het kampement nu niet bepaald door veel afleiding verwend wordt. De werktuigen zijn thans al bijzonder ruim over de zaalruimte verdeeld. Onwillekeurig vraagt men zich af of daarop ook van

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 56