659 invloed is geweest het gebruik der zaal als schermzaal. Dit is ech ter onwaarschijnlijk, want voor schermzaal is zij voor een eenigs- zins groot getal manschappen veel te klein; het aantal in de zaal opgeborgen geweren, sabels enz. is zelfs te groot voor een gelijktijdig gebruik in de zaal. Wilde men in de zaal alleen gele genheid geven tot schermen van een beperkt aantal personen, dan had zij ook gerust kleiner mogen zijn en de toestellen wat dichter bij elkaar gegroepeerd kunnen worden, zonder eenige- beperking in hun gelijktijdig gebruik. Volgens het bepaalde in de 8e alinea op blz. 2, moeten er in iedere zaal aanwezig zijn: een brug, vast rek (rekstok), zwevend rek (trapéze), een horizontale ladder (welke tevens als schuine ladder kan worden gebruikt), een stel ringen, een evenwichts- boom, een springtoestel en 2 matrassen. Hieruit blijkt weer ten duidelijkste de ongeschiktheid van den ontwerper voor zijn taak. Het zweefrek is bij uitnemendheid het toestel voor den acrobaat; uiterst moeilijk en vrij gevaarlijk en daardoor des te effectvoller zijn de oefeningen hieraan. Voor het militair onder wijs hebben zij echter hoegenaamd geen nut, ook voor eigen oefe ning is dit toestel minder geschikt; in de model-?nilitaire-gym- nastiekzaal had het dan ook zeker behooren te worden uitgesloten. Verder de horizontale ladder, welke tevens als schuine ladder kan worden gebruikt. Waarom hier bepaald eene horizontale ladder voorgeschreven? Hierdoor toch is de constructie (ladder en hangtoestel) vrij kostbaar geworden, terwijl de oefeningen aan de horizontale ladder van zoo ondergeschikt belang zijn voor het militaire onderwijs, dat zij gerust zonder nadeel geheel achter wege kunnen blijven. Nuttige oefeningen kunnen echter aan de schuine ladder gehouden worden; deze had daarom alleen moeten worden voorgeschreven en kost vrij wat minder dan hare hori zontale collega. De evenwichtsboom moet 8 M. lang zijn. Ook hier weer de vraag waarom zóó lang, als een lengte van 5 M. meer dan vol doende is voor de oefeningen. Deze voorgeschreven lengte is ontwijfelbaar van invloed geweest op de vaststelling der breed te van de zaal op 10 M., welke afmeting veel te ruim is en gerust wat minder had kunnen zijn bij dezelfde plaatsing en hetzelfde gebruik der toestellen als thans.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 57