660 Onder de voorgeschreven toestellen missen wij echter enkele die hier hijzonder op hun plaats zouden zijn, nl. den vol- tigeerbok (paard), den gewonen bok, ijzeren staven en pols stokken. Hoewel de beide eerstgenoemde toestellen meer bij zonder noodig zijn voor het onderwijs bij de bereden wapens, zijn zij toch ook zeer nuttig te gebruiken voor de onbereden wapens en voor springoefeningen over vaste voorwerpen. Bo vendien zou het gebruik bij de onbereden wapens in zoo verre van groot nut kunnen zijn, dat veel lust en bedrevenheid in de oefeningen aan deze toestellen ook min of meer dui delijke aanwijzingen zijn voor lust en geschiktheid voor den dienst bij de bereden wapens, waarmede vooral de cavalerie gebaat zou zijn. De ijzeren staven zijn onmisbaar voor eene goede beoefening der vrije oefeningen; 30 ronde staven van 1 M. lengte en 16 m.M. middellijn zullen in de behoefte ruim voorzien. Ook moeten minstens twee behoorlijke polsstokken aanwezig zijn. De beoefening van het polsspringen behoort tot het gym nastiekonderwijs en kan zeer goed in de gymnastiekzaal plaats hebben. De zorg voor de benoodigde polsstokken moet niet, zoo als thans het geval is, aan anderen worden overgelatenze be lmoren tot de uitrusting van de zaal. Overgaande tot de inrichting der werktuigen, willen wij be ginnen met die van den rekstokwelke minder doelmatig is. De vaste in de zaal staande stijl misstaat niet alleen, maar be perkt een vrij gebruik van de geheele zaalruimte. Veel beter zou het zijn den stijl verplaatsbaar te maken, waardoor hij in eenige oogenblikken op zijn plaats en na gebruik weer tegen den muur kan gesteld worden. Ook kan de wijze van bevestiging- van den rekstok in dien stijl op veel eenvoudiger en practi- scher wijze plaats hebben dan thans. Voor rekstok zelf ziet men alles gebruiken, alle soorten van daarvoor ongeschikt hout, ijzeren staven die na eenig gebruik een blijvende vormverandering vertoonen, ook wel ruwe gas buizen, hetgeen natuurlijk verre van bevorderlijk is voor een op gewekt onderwijs aan dit toestel. Door het werken van vele manschappen met schoenen aan, zijn houten of met hout of leer bekleede rekstokken te veel

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 58