661 aan beschadiging onderhevig, doch stalen rekstokken hier volko men op hun plaats; ze zijn prettig in het gebruik en bovendien onverslijtbaar. Be Brug. Hiervan is de bestaande constructie bepaald gebrek kig. De staanders zijn onvoldoende stevig bevestigd, waardoor zij bijna voortdurend een waggelenden stand hebben. Dit is ook het gevolg van de zonderlinge bevestiging van de brug- liggers, nl. door middel van een houten pen aan den staander die geheel door den brugligger heen gaat. Bij het doorbuigen van den ligger telkens als er iemand aan werkt deelen de staan ders te veel in de daarbij ontstane schokkende bewegingen, waardoor zij nooit een vasten stand kunnen behouden. Verder is de afstand der brugliggers een vaste; dit is niet goed. Die afstand moet voor eenige verwijding of vernauwing vatbaar zijn, hetgeen vooral bij de inlandsche militairen dikwijls noodig zal zijn. Voor brugliggers moet eindelijk uitsluitend esschenhout ge bruikt worden; dit geeft den grootsten waarborg voor een voort durend in bruikbaren toestand blijven van de brug, zelfs bij een zeer druk gebruik. Be Ringen. Hiervan deugt de bestaande wijze van ophanging niet; evenwel is hierin gemakkelijk de noodige verbetering te brengen. Ook de bevestiging en het verstellen der ringen (in hoogte) is op eenvoudiger en practischer wijze te bewerk stelligen. Be Ladder. Deze kan 5 M. lang zijn en eenvoudig onder 55° tegen den muur opgesteld worden; na gebruik behoort zij geheel tegen den muur aangeschoven te kunnen worden. Voor den evenwichtsboom is een lengte van 5 M. voldoende. Uit sluitend één klapper- of pinangstam hiervoor te bezigen is minder doelmatig. De oefeningen behooren eerst plaats te hebben op een gladden houten boom van 20 c.M. middellijn aan het dikste en 15 c.M. aan het dunste uiteinde en eerst daarna op den klap per- of pinangstam, waarop zij veel gemakkelijker zijn. Er zijn dus 2 evenwichtsboomen noodig. Eindelijk zijn voor een gelijktijdig gebruik van alle toestellen de twee aanwezige veel te groote 2 bij 2.50 M. matrassen ten eenenmale onvoldoende. Behalve te gering in aantal zijn zij door

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 59