55 KORTE INHOUD. Beschouwing over het vraagstuk of de vestingoorlog een afzonderlijk onderdeel van den oorlog in het algemeen vormt en speciaal beoefend moet worden. Denkbeelden omtrent de inrichting, bewapening en bezetting van steunpunten in stellingen die voor een oorlog met een B.Y. door onze troepen zullen moeten worden ingericht. Oorspronkelijk plan van de verdedigingslinie om Port Arthur met opgave wat daarvan bij den aanvang der belegering nog in 't geheel niet bestond en wat nog maar half voltooid was. Bespreking van het werk, getiteld: „Die Festung in den Kriegen Napoleons und der Neuzeit", uitgegeven door den Duitschen Genera- len Staf. Strategische en tactische beschouwingen omtrent vestingen in 't alge meen en Port Arthur in 'c bijzonder. Onderzoek naar aanleiding van het voorbarige oordeel omtrent de waarde van tusschenstellingen en kernomwalling bij de verdediging van Port Arthur, of enkele versterkingen bij de overgave nog goed te ver dedigen waren. Gevolgtrekking dat niet daarin de noodzaak tot de overgave moet gezocht worden. De vestingoorlog, door sommigen reeds ten doode opgeschreven, meer op den voorgrond gekomen naar aanleiding van de belegering van Port Arthur. Betoog, dat alleen hoog opgevoerde samenwerking tusschen artil lerie en genie in de toekomst goede resultaten kan gevenvermelding van voorstanders van samensmelting dezer twee wapens. Leering uit den oorlog in O. Azië getrokken omtrent veelvuldig gebruik van vluchtige versterkingen; pionieren voor de infanterie daardoor een noodzakelijk ietsop steun der genietroepen valt niet te rekenen. Gedetailleerde beschrijving van de vesting Port Arthur met alle daarin voorhanden voorraden, wapenen enz., bij het uitbreken van den oorlog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 609