662 hun afmetingen en gewicht te onhandig. In stede daarvan zou den bv. 5 matrassen elk van 1 bij 2 M. beter in de behoefte voorzien. Zeildoekmatrassen zijn duur, ondoelmatig en vereischen veel onderhoud; in alle opzichten zijn zij met voordeel te ver vangen dooi de zg. cocosmatten en cocosspringmatrassen. De bovenbesproken toestellen hebben natuurlijk voor de mili taire gymnastiek verschillende waarde, hoewel zij zich alle bij zonder voor nuttige eigen oefening eigenen. De volgorde van hunne waarde moet daarom niet uit het oog worden verloren in de gevallen waarin de ruimte van een gymnastiekzaal slechts de plaatsing van een gedeelte dier toestellen toestaat. In het bovenstaande heb ik op de gebreken gewezen en slechts in korte algemeene trekken aangegeven, dat de werktuigen veel verbetering behoeven om beter aan hunne bestemming te be antwoorden, aan welke verbetering slechts geringe uitgaven zijn vei bonden. Een meer uitvoerige bespreking van een en ander is hiei minder op zijn plaats; in stede daarvan zijn van al de voor gestelde verbeteringen duidelijke schetsen gemaakt, waarvoor een collega mij de meest welwillende en belangelooze hulp aan bood, van welke schetsen aan belangstellenden door de Redactie van dit Tijdschrift inzage wordt gegeven. Hoewel de verschillende toestellen zeker ook in Indië vervaar- uigd kunnen worden, vrees ik dat de kosten van aanmaak, bij degelijke kwaliteit en afwerking, belangrijk hooger zullen zijn dan die van uit Nederland bestelde. Ten einde een vergelijking hier omtrent mogelijk te maken, geef ik hieronder de prijzen waar voor in Nederland goede toestellen zijn te verkrijgen. Rekstokken van staal. f 11 Verstelbare houten draagbare bruggen met liggers, 2.60 M. lang, 1.30 a 1.40 M. hoog en 0.46 a 0.50 M. breed te stellen Paarden, met sterk rundleer overtrokken, beugels met inbegrip van pinnen, lang 1.90 M., hoog 1.20 a 1.70 M., verstelbaarg-^ Bok (zelfde uitvoering als paarden), lang 0.70 M., hoog 1.30 a 1.85 M., verstelbaar4g Polsstokken van hout, 3.50 M. lang"3 Idem ijzeren staalbuis, 3.50 M. lang 7.50

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 60