663 Coeosmatten, lang 1.50 M., breed 1.20 M., 8 a 10 c.M. dik. f 19 Coeosspringmatrassen, lang 2 M., breed 1 M., 25 c.M. dik 18 Alles met garantie van minstens 3 jaar en met (10 korting voor contante betaling. In verband met deze m.i. billijke prij zen, komt het mij daarom beter voor nieuwbenoodigde toe stellen uit Nederland te bestellen en de reeds bestaande te verbeteren, waarvoor de onkosten zonder bezwaar uit de ge- woon-onderhoudsfondsen zijn te bestrijden. Zijn de bestaande zalen nu volgens bovenstaande aanwijzingen verbeterd en legt men in de kampementen behoorlijke oefenings terreinen aan, dan is hiermede een groote schrede in de goede richting gedaan; maar men kan nog verdergaan: de bestaande zalen zijn zóó ruim, dat ze in nog hoogere mate aan het gym nastiekonderwijs dienstbaar kunnen gemaakt worden. In de zaal onderstel ik nu reeds aanwezig: brug, rek, ringen, ladder, evenwichtsboom, paard, bok en springtoestel. Van deze toestellen beschouw ik de ringen als de minst nuttige voor het geval de oefeningen daaraan gepaard gaan met veel zwaaien. Deze behooren meer thuis in de eigen oefening, waarbij nooit alle werktuigen te gelijk in gebruik zullen zijn en waarvoor dan, bij de verbeterde constructie van den rekstok, gemakkelijk de noo- dige ruimte is te maken. Worden deze toestellen nu in de bestaande zalen verdeeld als op Plaat NVIII is aangegeven, dan is er nog zeer veel ruimte beschikbaar. Die ruimte kan benut worden: le voor oefeningen in het polsstokspringen, die best in de zaal zijn te houden, en 2e voor de plaatsing van een nieuw toestel: een palissadeering. De vrijstaande stijl er van is evenals die van den rekstok ver plaatsbaar, de ruimte tusschen dien stijl en den muur wordt ingenomen door een houten wand, gevormd uit boven elkaar te plaatsen planken, boven afgedekt met een rond afgewerkte hou ten rib. Het opspringen of opklauteren tegen die palissadeering en het aan den anderen kant weer afspringen, op verschillende manieren en hoogten, is een oefening van groote practische waarde. Eindelijk zou ik nog aan de schuine ladder willen zien toe voegen een eenvoudig toestel, een zg. afzetplank, die met be hulp van twee haken aan een sport van de ladder wordt beves tigd en voorzien is van twee schragen, die op de voorzijde van Dl. II, 1905. 4B

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 61