- 664 de boomen der ladder steunen en maken dat de afzetplank hori zontaal is. Met behulp hiervan kan het springen in de diepte beoefend worden, welke oefening zeer geschikt is tot het leeren beheerschen der zenuwen en het kweeken van durf. Diepte- spiongen van a 8 M. worden in woorden gemakkelijk gedaan; in de werkelijkheid behoort daar veel durf toe, meer dan men jn gewone omstandigheden bezithij kan evenwel door oefening op de aangegeven wijze in korten tijd in hooge mate worden opgewekt. Met dit alles in de zaal kan aan negen klassen volop werk gegeven worden. Zitten de manschappen daarbij op banken die zoo geplaatst kunnen worden dat de klassen elkaar niet hinderen, dan is de zaal goed gevuld. Nu zou men meer gaan vreezen voor veel afleiding der aandacht in de zaal door zooveel ver schillend werken. Zeker zal dit ook in min of meerdere mate het geval kunnen zijn, maar hier zal die afleiding in nuttigen zin weiken. De manschappen vormen zich door aanschouwing een oordeel over het werken aan de verschillende toestellen; onwillekeurig voelen zij zich door een of meerdere toestellen bijzonder aangetrokken. De gelegenheid daaraan te werken kan in de lesuren betrekkelijk weinig gegeven worden, daar elk toe stel zijn beurt moet hebben vanzelf zullen zij die gelegenheden in de eigen oefening gaan zoeken. Die eigen oefening zal nog krach tig bevoiderd worden door den hierbij optredenden naijver; wat kan trouwens meer naijver in 't leven roepen dan een ordelijk werken in één zaal van vele personen te gelijk. Met het bovenstaande heb ik volstrekt niet willen beweren, dat wij nu een ideaal gymnastiekzaal zouden hebben verkregen'. Alleen heb ik doen zien, hoe wij in veel hooger mate dan thans van de nu eenmaal bestaande zalen zouden kunnen partij trekken voor het militair gymnastiekonderwijs. Waar eene nieuwe zaal opgericht wordt, bepale men eerst welke toestellen daarin moeten geplaatst worden, hieruit volgen van zelf de afmetingen der zaal; bij een geringer aantal toestellen zullen die afmetingen ook belangrijk van 10 bij 20 M. kunnen alwijken. Voor een zoo volkomen mogelijke benutting der bestaande zalen blijkt dus de grootste uitgave te zijn het sluiten er van, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 62