6 2. Welke samengestelde oculairen worden meestal bij meet instrumenten gebruikt, hoe zijn de kruisdraden bij elk dier ocu lairen geplaatst en welk verschil geeft dit bij het gebruik van den kijker (het richten en wegnemen der parallax)? 3. Theodoliet met doorslaanden kijker. Onderzoek en rege ling van dit toestel voor het meten van horizontale hoeken. Hoe geschiedt het meten van horizontale hoeken? Waarop moet worden gelet bij het aflezen van den nonius? 4. Onderzoek en regeling van een waterpasinstrument naar keuze van den examinandus. Nederlandsche taal. Een opstel te maken over een der drie volgende onderwerpen (1 uur). a. De Ethische richting in onze koloniale politiek. Zuivere handelspolitiek der O. I. Comp.welke alleen op eigen voordeel bedacht was. Ook in het begin der 19e eeuw na de overname der bezittingen van de Engelschen slechts weinig aandacht geschonken aan de belangen der Inlandsche bevolking. Cultuurstelsel. Batige Sloten. Langzamerhand veldwinnen van de meening, dat de overheerscher niet alleen rechten maar ook plichten heeft. Eereschuld. Renteloos voorschot. Streven in den laatsten tijd om de inlandsche bevolking uit haren minder gun- stigen economischen toestand op te heffen. Bevorderen inl. nij verheid, landbouw, onderwijs. Emigratie. b. De krijgsverrichtingen in de Boven-Doesoenlanden Politieke toestand vóór den aanvang der krijgsverrichtingen. Onze vestiging te Poeroek Tjahoe. Ondervonden moeilijkheden tengevolge van ongunstig oorlogsterrein en de eigenaardige wijze v. optreden v. partij van verzet. Gebruik van hulp benden. Verandering in onze wijze van optreden. Het in den laatsten tijd behaalde succes. c. De beteekenis van het Panamakanaal: Denkbeeld van het doorbreken van de landengte reeds opge komen in Ferdinand Cortes en Karei V. Het opvatten van het plan door F. de L. bij het zoeken naar kortere wereldverkeers wegen. Het gedeeltelijk uitvoeren en later mislukken van dit

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 632