8 a. Het gebruik van machinegeweren bij ons veldleger. 1. Eigenschappen van het voor Nederlandsch-Indië meest geschikte stelsel. 2. Y uuruitwerking. 3. Nut voor het leger met zijne dubbele taak. 4. Tactische eenheid en indeeling. b. Het gebruik van onderzeesclie en duikbooten voor de verdedi ging onzer havens en vaarwaters. 1. Kenmerkend verschil tusschen de beide typen. 2. Graad van volmaaktheid. 3. Snelheid van beweging. 4. Bewapening. 5. Prijs. 6. Bruikbaarheid voor de verhooging van het defensief ver mogen der kusten, speciaal van financieel niet krachtige mogend heden. c. Be Buitsch-Nederlandsche Onderzeesclie telegraafkabel. 1. Noodzakelijkheid van rechtstreeksche telegrafische verbin ding tusschen moederland en Koloniën. 2. Tot voor korten tijd bezat alleen Engeland een kabelnet over den geheelen aardbol. 3. Nadeelen daarvan door neutrale mogendheden ondervonden gedurende den oorlog in Zuid-Afrika. 4. Bij een oorlog met Engeland of deszelfs bondgenooten waren dus de andere mogendheden öf geheel van gemeenschap met hunne koloniën verstoken öf hunne berichten werden onderschept. 5. Van daar, wijl voor punt 1 de tijd verloopen was, over eenkomst tusschen mogendheden met gelijke belangen om zich los te maken van de Engelsche suprematie op kabelgebied. 6. Beschrijving der hier bedoelde kabelverbinding. Duitsche taal. 1 !/2 uur. Maak een opstel over een der volgende onderwerpen en behan del daarin de aangegeven hoofdpunten. a. Buitschland als Koloniale mogendheid. 1. Noodzakelijkheid om een uitweg te vinden voor het jaar- lijksch toenemend overschot aan bevolking, dat naar vreemd gebied afvloeide en daar in de bevolking opging.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 634