665 in geval het in metselwerk of hout geschiedt over 3.50 M. hoogte 350 zal kosten en in bamboe ƒ50. Jammer dat bamboe hiei minder bruikbaar is, het is te veel aan beschadiging onder hevig en zou alleen bij wijze van proef kunnen gebezigd worden. Maar zulk een proef is hier geheel overbodig, het gebrek van het open zijn der zaal is zóó opvallend, dat een uitgave van f 350 per zaal geen beletsel mag zijn voor het aanbrengen van zulk een belangrijke verbetering in den bestaanden toestand. Om zulk een gymnastiekzaal nu in een hindernisbaan te her scheppen zijn nog enkele voorzieningen noodig. Bij A zou ik het deel abcd van den houten vloer om ab draai baar willen maken. Door middel van een touw, met twee uit einden aan oogen bij e en d bevestigd, is cibccl dan gemakkelijk tegen den muurwand op te trekken. De daardoor ontstane open ïuimte kan dan een sloot voorstellen, die in een loopsprong moet worden genomen. Bij een leemen vloer zou hiervoor het deel abcd door een houten vloer moeten vervangen worden. De afmeting van ab is te wijzigen door abcd uit bv. 3 stukken te doen bestaan, waarvan één 1 M. en de beide andere 0.50 M. breed zijn; hiermede kan men de sprongen brengen op 1, 1.50 en 2 M. breedte. Vlak naast den rekstok zou ik verder een barrière in den vorm van een bamboepagger willen opstellen, die om een verticale as nabij den muur draaibaar is en in gewone omstandigheden zich tegen den muur aan bevindt. Voor het gebruik wordt zij dan in de richting van den rekstok geplaatst en het buitenste stijltje •er van bevestigd op den vloer, op dezelfde wijze en plaats waar zulks met den vrijstaanden rekstokstijl geschiedt. De hoogte van deze barrière kan door eene eenvoudige constructie verhoogd of verlaagd worden. Eindelijk zou ik bij B een aarden wal willen nabootsen in hout, waarvan de taluds zouden kunnen gevormd worden door twee beweeglijke vloergedeelten, die in opgerichten stand worden bedekt en op afstand gehouden door een plank, die tegen den muui en draaibaar om een horizontalen as ter hoogte van den te vormen wal is aangebracht. Deze wal dient voor den hoogte- sprong.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 63