666 Stelt de afdeeling manschappen zich nu in de gearceerde ruimte- hij c op, dan kan het „parcours" genomen worden als door de stip pellijn en de pijltjes aangegeven en treffen wij daarin aan: een loop- sprong, een palissadeering, een dieptesprong, een op gymnastische wijze overgaan van de brug, een barrièresprong, een hoogte- sprong, een evenwichtsboom en twee gymnastische sprongen,, bv. in de lengterichting over het paard en in de breedte over den bok. Deze baan is in 2 a 3 minuten in elkaar gezet en in denzelf den tijd opgeruimdde oefeningen zijn met éénen of tweeën te gelijk best te doenin het laatste geval kan men enkele hin dernissen zóó maken, dat de manschappen elkaar in het over winnen er van behulpzaam moeten zijn, bv. door de palissadeering zeer hoog te maken. Het nut van zulk een baan, met zooveel gemak en geringe middelen te voorschijn te roepen, is vooral in den regentijd on getwijfeld zeer groot; zij mag rn.i. daarom in een militaire gvm- nastiekzaal niet ontbreken. Alvorens nu van de gymnastiekzalen af te stappen, wil ik hier nog in korte trekken aangeven wat vereischt wordt voor een inrichting tot het houden van een cursus voor de vorming van leiders en instructeurs. In de eerste plaats een gesloten gymnastiekzaal, voorzien van de benoodigde toestellen, welke hier au grand complet moeten zijn, dus ook de kleinere inrichtingen voor her in elkaar zetten van een hindernisbaan. In deze zaal moeten toegang hebben: een voldoend ruime kleed kamer, een dito kamer voor behoorlijke berging van ongeveer 24 stel compleete schermbenoodigdheden, een bureau voor den directeui (leider) en een vertrek voor leider en instructeurs. De zaal behoeft niet groot te zijn. Stelt men het maximum aantal deelnemers aan een cursus op 36, wat wel voldoende zal zijn, dan wordt met hoogstens drie afdeelingen gewerkt en dus aan hoogstens drie toestellen te gelijk. Voor de scherm- en een groot deel der vrije oefeningen zal zulk een zaal echtei te klein zijn en moet dus over nog een gesloten localiteit van ongeveer de halve grootte der zaal kun nen beschikt worden. Eindelijk moet in de nabijheid der zaal, behalve privaten en urinoirs, nog aanwezig zijn een voldoend

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 64