667 luim oefeningsterreineen open liefst wat beschaduwde gras vlakte, voornamelijk voor de oefeningen in het gaan en loopen. De theorie zou kunnen gehouden worden in het lokaal bestemd voor wetenschappelijke bijeenkomsten van officieren dan wel in •een afzonderlijk daarvoor in te richten vertrek. Passen wij nu eens een en ander aan bij de toevallig aanwe zige gymnastiekzaal in het kampement van het depotbataljon te Magelang. Is hier voor de theorie het vertrek bestemd voor wetenschap pelijke bijeenkomsten niet te gebruiken, dan is hiervoor wel een deel van de leerzalen in het cursusgebouw af te scheiden. De gymnastiekzaal is ruim genoeg voor alle toestel- en schermoefe- ningen voor 36 man. Aan deze zaal grenzen aan het eene smalle •uiteinde vier kamers, zeer geschikt voor kleedkamer, bergka- mer, bureau en vertrek voor leider en instructeurs. Ylak bij de zaal zijn privaten en urinoirs aanwezig, evenals een uiterst ge schikt oefeningsterrein op het emplacement van een onlangs af gebroken kazerne. De gymnastiekzaal is reeds aan 3 J/s zijden gesloten, met geringe kosten is zij dus ook geheel te sluiten. De duurste voorziening zal wel zijn de wijziging van den aanwezigen aarden vloer in •een van hout. Maar dit is hoewel wenschlijk niet dringend noodig met het oog op het aanwezige mooie oefeningsterrein en zou dus desnoods achterwege kunnen blijven. Eenige moeite zal het wellicht nog geven de vier kamers in kwestie, die thans natuurlijk in gebruik zijn, te doen ontruimen; in hoeverre dit op gemakkelijke wijze kan geschieden kan hier niet uitgemaakt worden. Zijn echter ook hieraan geen onover komelijke bezwaren verbonden, dan zien wij hier devoorzoo'n cursus benoodigde localiteiten vrij pasklaar aanwezig. 2. Oefeningen aan de toestellen). Het is maar al te duidelijk, dat bij de samenstelling van dit gedeelte van het Indische Voorschrift de Handleiding bij de gymnastische oefeningen voor het Nederlandsche leger van 1896 tot leiddraad heeft gediend. Deze Handleiding onderstelt echter de aanwezigheid van geschikte leiders en instructeurs, zooals zij aan den cursus der Normaal Schietschool gevormd worden. •Over zulk een instructeurspersoneel kan in Indië niet beschikt

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 65