668 •worden, de Handleiding moest dus gewijzigd en aan den bestaan- den toestand aangepast worden. In de poging hiertoe is de ont werper niet bijzonder geslaagd. In de eerste plaats schijnt hij van meening te zijn geweest,, dat de Handleiding wat betreft de toesteloefeningen wel wat al te zuinig is geweest; hij heeft daarom meer toestellen en oefe ningen meenen te moeten opnemen. Hierbij is een groote fout begaan; er is mi. te veel uit het oog verloren dat het Voor schrift uitsluitend voor militair gebruik moest dienen en dus daarin geen oefeningen moesten worden opgenomen die in dit op zicht waardeloos zijn. Behalve dat daardoor tijdverspilling zou zijn voorkomen, zou dat aan het onderwijs zijn ten goede geko men door het vergemakkelijken van de taak der instructeurs, die dan steeds een keuze uit alleen nuttige oefeningen zouden heb ben te doen, in stede van zooals thans, uit nuttige en nuttelooze. Voor een klein deel zou men daarmede op deugdelijke wijze zijn te gemoet gekomen aan de onvoldoende bekwaamheid der instruc- teurs. Zoo zijn bv. de oefeningen aan de ringen betreffende kringbeweging van het lichaam en de oefeningen in den steun- stand op blz. 20 en 21 volmaakt overbodig. In de Nederlandsche Handleiding vinden wij de toesteloefe ningen voorafgegaan door de oefeningen der gewrichten, de oefe ningen in het gaan en loopen en de oefeningen met het geweer, d.w.z. de vrije oefeningen. Naar deze oefeningen wordt bij de toesteloefeningen voortdurend verwezen. In het Indische Voor schrift heeft de ontwerper er de voorkeur aan gegeven niet aldus te handelen, maar de vrije oefeningen, waar zij bij de toestel oefeningen noodig waren, afzonderlijk te beschrijven. Dit was onpractischop die wijze waren onjuistheden of onduidelijk heden niet te voorkomen, zooals dan ook werkelijk het geval is: bv. de beenbewegingen bij de ringen op blz. 14 ad 2, a en cl: hoe worden de beenen en voeten hierbij gehouden, deze houding is van veel invloed op de waarde der oefening? Het zelfde is het geval bij de oefening aan de brug op blz. 10 ad 6: hoe moeten hierbij de beenen en voeten worden gehouden? Een algemeene opmerking is verder, dat wel veel oefeningen zijn aangegeven, doch er weinig of geen rekening mede is gehou den dat vele daarvan alleen dan goed kunnen worden uitgevoerd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 66