674 Het geheele land is zeer bergachtig. In het Z. en W. verheft -.zich het Latimodjong-gebergte, waarvan de voornaamste toppen -eene hoogte van 10.000 voet bereiken; in het N. het Centraal- gebergte van Celebes, waarvan enkele toppen nog hooger zijn; in het N. O. het gebergte van Oessoe, Tomori en Toboengkoe; en in het O. het gebergte van Lelewaoe en Mengkoka. Yan deze hooge gebergten breiden zich takken naar de kust uit, waarvan de voornaamste zijn de Tiromanda, de Bottopoe- wang, de Toiongkong en de Tampoga. Beide eerstgenoemde eindigen ten N. van de hoofdplaats van het rijk, Palopo, waar hunne uitloopers steil in zee afdalen. Langs de geheele oost kust van de Golf van Boni loopt het gebergte eveneens steil in zee af. Alle bergen zijn met zwaar bosch begroeid en hebben een woest aanzien; tot zelfs in de nabijheid van Palopo zijn in de ■bergstreken noch huizen, noch tuinen te bekennen. Vlak land wordt alleen aangetroffen langs de W. en N."VV. kust. Deze vlakten strekken zich eenige kilometers landwaarts uit en zijn aan de westkust het meest bevolkt. Zij raken bij vloed gedeeltelijk onder water. De bodem is week en moerassig, vooral in de onmiddellijke nabijheid der zee. De voornaamste rivieren zijn: de Djenemadja, deLarompong, •de Boea en de Latoepa. Eerstgenoemde ontspringt op het Lati modjong-gebergte, stroomt aanvankelijk in Z., daarna in O. rich ting en voert zeer veel water af, dat rood gekleurd is, aan welke eigenaardigheid de rivier haar naam ontleent. Hare oevers zijn nagenoeg onbewoond, zoodat zij weinig bevaren wordt. Meer gebruik wordt gemaakt van de Larompong en de Boea, die onderscheidenlijk ten Z. en ten N. van de Djenemadja uit monden. Iets ten Z. van Palopo mondt de Latoepa uit; een zijtak hiervan is het riviertje waaraan Palopo gelegen is. Het voert slechts weinig water af. Talrijk zijn de riviertjes, die aan de N. kust van de Golf van Boni uitmonden. De aan deze riviertjes gelegen kampongs, die veelal gelijknamig daarmede zijn, kunnen van uit zee niet gezien worden, doordien zij meestal meer of minder ver stroomop waarts gelegen zijn, omdat het terrein nabij de monding te moe rassig is en aldaar geen drinkwater aanwezig is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 72