675 De belangrijkste rivier op de noordkust is de Kalaëna, die in> het midden van Celebes ontspringt. In het Z.O. deel van Loewoe bevinden zich de uitgestrekte bergmeren Matanna en Towoeti. Beide meren zijn onderling verbonden; de uitwatering naar zee is niet met zekerheid bekend. Vele riviertjes monden niet rechtstreeks in zee, doch in eene lagune uit. Dergelijke lagunen worden o.a, aangetroffen aan de mondingen van de Wotoe en de Oessoe. De voornaamste baaien van Loewoe zijn die van Mengkoka en die van Palopo, welke door handelsvaartuigen worden bezocht en eene veilige ankerplaats opleveren. Het verkeer tusschen de bewoonde plaatsen onderling heeft voornamelijk per prauw langs de rivieren plaats. Onze kennis van de wegen in Loewoe beperkt zich tot het pad van Oessoe naar het Matanna-meer, de paden van Wotoe en Boeraoe naar het Posso-meer en het pad van Palopo overDoeri en Enrekang naar de westkust. Eerstgenoemd pad is moeilijk begaanbaar. Men moet om het meer te bereiken een drietal evenwijdig aan de kust loopende heuvelruggen overschrijden. Het pad van Wotoe naar het Posso-meer begint bij de kampong Wotoe, die vrij ver landwaarts in aan het riviertje van dien naam ligt en een der mooiste kampongs van Midden-Celebes is. Zij telt 300 huizen, meest alle gelegen op den rechteroever. Aan vankelijk loopt het pad over volkomen vlak terrein, doch al spoedig wordt het bosch bereikt, dat overal de Toradja-landen van de kust scheidt. Bij Dompelo vereenigt het pad zich met dat, hetwelk van Boeraoe naar het Posso-meer voert. Het pad van Palopo over Doeri naar de westkust loopt aan vankelijk in W. richting over vlak terrein tot aan de Latoepa, wier dal daarna gevolgd wordt. Van af de kleine kampong La toepa gaat het pad sterk stijgende over de Boentoe Bila, waar na het landschap Ranteboewa wordt bereikt, hetwelk grooten- deels ontwoud is. Steeds klimmende, bereikt men eindelijk Doeri. Het pad is begaanbaar voor paarden, doch ruiters moeten her haaldelijk afstijgen. Yan Palopo loopt nog een pad evenwijdig aan de kust naar Boeraoe, terwijl volgens berichten paden zouden loopen vam

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 73