677 Evenals in Boni wordt het volk verdeeld in: adel, middenstand en slaven en pandelingen. De huizen, evenals in alle andere Boegineesche landen op pa len gebouwd, zien er onooglijk en zeer verwaarloosd uit, terwijl ze reeds na een jaar in elkander zakken. De inrichting dei- woningen komt overeen met die in Boni. De Toradja's wonen verspreid en in kleine tuinhuizenkam pongs van eenige beteekenis worden bij deze bergbewoners niet aangetroffen. In de meeste Toradja-kampongs vindt men naast de woon huizen veelal voorraadschuren, die meermalen kunstig versierd zijn, terwijl in bijna geen enkele kampong de zg. lobo ontbreekt. De lobo dient voor het houden van feesten, vergaderingen en als onderdak voor reizenden. Door de aangebrachte gevel versie ringen onderscheidt de lobo zich terstond van de woonhuizen. In het midden bevindt zich een schotelvormige plank, waarin de bij sneltochten vermeesterde koppen worden geplaatst. De kleeding der Loewoesche Boegineezen is gelijk aan die der overige Boegineezen op Zuid-West-Celebes. De Toradja's zijn verschillend gekleed. Zij die veelvuldig met de kustbewoners in aanraking komen hebben korte witte broe ken, witte sarongs en witte baadjes aan. Yan de Toradja's nabij Palopo dragen de mannen om het hoofd geen doek, maar een rol touw van 2 a 3 vadem. De echte Toradja heeft niets anders aan dan een sarong van boomschors of van wit eigen geweven katoen. In plaats van de tabakszak dragen de Toradja's een van rotan gevlochten mandje bij zich, dat zij aan een riem over de schouders en afhangende onder den arm dragen. Vrouwen dragen op hare tochten een van rotan of bamboe gevlochten breedgerand en hoed op het hoofd. Het hoofdvoedingsmiddel der zeer voornamen is rijst, zoodat in Loewoe slechts enkele padivelden worden aangetroffen. Het hoofdvoedsel van de geringere klassen der bevolking is sago. Langs de kust verbouwt men hier en daar djagoeng. Tweede gewassen worden bijna niet verbouwd. De Toradja's verbouwen veel koffie; de cultuur daarvan neemt jaar op jaar toe. Tabak en suikerriet worden slechts voor eigen comsumptie verbouwd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 75