681 Korte geschiedenis en de verhouding van Loewoe tci Boni en tot het N. I. Gouvernement. Van de geschiedenis van Loewoe is weinig bekend. Vol gens oude overleveringen moet het de bakermat der Boeginee- sche beschaving en in de 10e tot en met de 14e eeuw het machtigste rijk van Celebes geweest zijn. In verval geraakt, kwam het omstreeks 1520 onder heerschappij van Makassar, van welke heerschappij het door admiraal Speelman in 1667 werd verlost. Aanvankelijk trad Loewoe tot het Bongaaisch contract van 18 November 1667 toe, doch het trok zich daarna geheel terug; en, alhoewel het in 1741 gedurende den door admiraal Smout tegen Wadjo ge voerden oorlog de partij der Compagnie koos, had den wij tot het jaar 1824 geene aanrakingen meer met Loewoe. In genoemd jaar werden pogingen aangewend om dit rijk tot het vernieuwd Bongaaisch contract te doen toetreden, doch te vergeefs; en toen later in 1860 en 186] door de Commissarissen voor de Bonische zaken weder opnieuw pogingen werden aan gewend om Loewoe tot het sluiten van een contract te bewegen, leden ook die pogingen schipbreuk. In September 1861 gelukte het echter met Loewoe een con tract te sluiten, dat bij Gouv. Besluit van 12 December 1861 No. 6 werd goedgekeurd en bekrachtigd. Den 15en September 1887 werd met den toenmaligen vorst Iskander Aroe Larompong een nieuw contract gesloten. In 1897 werd de aandacht van het bestuur te Makassar ge vestigd op Loewoe, door geruchten van een vinnigen strijd die er gevoerd werd tusschen Boegineezen van Sidenreng en de omliggende rijkjes eenerzijds, die, goed gewapend met achterlaad- «n zelfs met repeteergeweren, het land waren binnengedron gen, en de inboorlingen anderzijds, die zich niet langer wilden schikken in de buitensporige eischen, hun door de overweldi gers opgelegd. De Toradja's wendden zich tot den Datoe van Loewoe om bescherming en hulp. Deze zag echter geen kans de vreemde indringers uit zijne vasalstaten te verdrijven en deed een beroep op den Gouverneur van Celebes om hulp en ver gunning tot den invoer van een groot aantal Beaumont-geweren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 79