682 Alleen dit laatste werd toegestaan. Later werd vernomen, dat- deze geweren niet tot bescherming der Toradja's, maar tegen dezen werden aangewend. Intusschen werd het geroep om hulp tegen de Sidenrengers steeds dringender en de vorst riep ten slotte de hulp van Boni in. Gretig werd door La Pawawooi en de rijksgrooten van Boni het verzoek van Loewoe aangenomen en de gevraagde hulp werd op veel grooter schaal verleend dan Loewoe wel aangenaam kon zijn. In korten tijd werd een krijgsmacht van 4-500 man onder den Poenggawa van Boni naar Palopo verscheept. De Sidenrengers werden verslagen, waarna het geheele stroomgebied van de Boven-Sadang-rivier tot- onderhoorigheid van Boni werd gepro clameerd. De Datoe van Loewoe waagde het niet zich hierte gen te verzetten en hechtte gedwee zijn zegel aan het hem dooi den Poenggawa voorgelegde contract, waarna de krijgsmacht naar Boni terugkeerde. Ook van uit de Pitoempanoewa-landen oefent Boni veel invloed in Loewoe uit. In Maart 1904 werd een zendeling naar Boni gezonden, om den Leen vorst de verzekering te geven van de handhaving van het oude met Boni gesloten verbond. Ongetwijfeld zal Loewoe zijn vriend in den strijd tegen het N. I. Gouvernement steunen. De afstand tusschen beide landen over land is echter vrij groot, terwijl Loewoe aan de zeezijde door onze schepen zou kunnen worden afgesloten, waardoor het tot onzijdigdheid gedwongen zou kunnen worden. 2. Wadjo. Aanteekeningen betreffende land en volk. Wadjo grenst ten N. aan het landschap Loewoe en de onder Boni staande Pitoempanoewa-landen ten O. aan de Golf van Boni en de Pitoempanoewa-landen; ten Z. aan Boni en ten W. aan Soppeng, de tot de Adjatapparang behoorende landschappen Sidenreng en Bappang en de tot de Masemrimpoeloe behoorende landschappen Maiwa en Doeri. Naar schatting beslaat Wadjo eene oppervlakte van 50' geographische mijlen. De bodem is over het algemeen heuvelachtig, doch de met

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 80