693 De gezamenlijke bevolking wordt geschat op 100.000 zielen en de vlakteuitgebreidheid op 600 palen. Het noordelijk deel van het land moet nogal vlak zijn, doch het zuidelijke wordt door heuvelreeksen doorsneden. Het meer van Sidenreng heeft eene uitgestrektheid van onge veer 30 palen, met vlakke en lage oevers, waarop vele kam pongs zijn gelegen. Het heeft gemeenschap met het meer van Tempé door een riviertje, Lasassan-riwoe geheeten. In den dro- gentijd wordt een gedeelte van het meer met djagoeng en padi beplant. De grootste rivier is de Sadang, die in het hooge centraal- gebergte van het gebied der Toradja's ontspringt. De oevers dezer rivier moeten weinig bevolkt en met zwaar bosch bedekt zijn. Zij mondt uit op de westkust bij Djampoe in Sawietto. De monding moet voor groote schepen bevaarbaar en 4; 300 M. breed zijn. De waarschijnlijkheid bestaat, dat de belangrijkheid die de inboorlingen aan deze rivier toekennen overschat is. De belangrijkste paden in Sidenreng zijn: I. van Paré-Paré over Masépé naar Tétéadji. Deze weg vormt de voornaamste handelsverbinding tusschen de kust en het binnenland van Celebes. Hij leidt van Paré- Paré, in O. richting, aanvankelijk door padivelden Bij de kampong Djompié nemen de heuvels een aanvang; bij deze kampong is de weg hol en het terrein bijzonder geschikt voor verdediging. Op de toppen der heuvels gekomen, die hier 2 a 300 voet hoog zijn, leidt het pad verder steeds in O. richting door golvend en open terrein. Ha de rivier Djawi-djawi doorgetrokken te zijn komt men aan de kampong Sareminjaé. Ha afwisselend open en begroeid terrein te zijn doorgetrokken, bereikt men de kampong Tjaila, waar men in de vlakte van Sidenreng afdaalt. II. van Paré-Paré over Alitta en Polédjiwa naar Masépé. III. van Batoe Poeté langs de kust naar Paré-Paré. IV. van Batoe Poeté over Lawala en Lapparappa naar Masépé. V. van Watan Soppeng naar Masépé. De twee laatstgenoemde paden vereenigen zich nabij kampong Tjarawali. De voortbrengselen zijn: rijst, djagoeng, koffie, aard-en boom vruchten, terwijl het meer van Tempé en ook dat van Siden-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 91