696 La Pangorisang verzocht ons nog in hetzelfde jaar dringend om tot eene feitelijke bezetting van Paré-Paré over te gaan, doch aan dat verzoek werd door ons geen gevolg gegeven, omdat wij met Boni op gespannen voet stonden en het dus volgens het oordeel der Regeering niet raadzaam was tegelijkertijd nieuwe ondernemingen te beginnen. Kort daarop deed La Pangorisang echter het verzoek om de voorgenomen bezetting niet ten uitvoer te brengen, omdat het hem gebleken was, dat hij onzen steun niet noodig had. De hierop volgende onderhandelingen kenmerkten zich zelfs door eene minder vriendschappelijke verhouding, en de bezetting van Paré-Paré werd weder tot een meer gunstig tijdstip uitgesteld. Daarna werd nog eenige malen tot de bezetting van Paré-Paré besloten, maar evenveel malen weer daarvan afgezien. In 1882 overleed La Pangorisang en werd als radja van Siden- reng opgevolgd door zijn oudsten zoon Soemanga Roekka, die tevens bestuurder van Rappang werd. In 1886 werd met dezen een nieuw contract gesloten. Soemanga Roekka was zeer gouvernementsgezind. In 1888 heeft hij ons krachtig gesteund om het contract met Wadjo tot stand te brengen. Tot zijne groote ergernis werd in de tweede helft van 1908 zijn jongste broeder Andi Tjakoemba Aroe Em- pagaé aangesteld tot veldheer van Lamoeroe, waar zijne dochter Datoe is. Toen in 1904 Soemanga Roekka kwam te overlijden, werd zijn jongere broeder La Sadapotto tot bestuurder van Si- denreng en Rappang verkozen. Met dezen werden onlangs onder handelingen aangeknoopt omtrent eene bezetting van Paré-Paré door het Gouvernement, onderhandelingen, die tot het gewensch- te resultaat voerden. Uit dit laatste zou de gevolgtrekking gemaakt kunnen worden, dat ook La Sadapotto ons gunstig gezind is. Houdt men even wel in het oog, dat hij een zwager is van den Aroe Matowa van Wadjo, wiens zoon de troonopvolger in Sidenreng is en door den vorst van Boni tot Djenderalla Malolo van Boni werd benoemd, terwijl Soeppa en Alietta bestuurd worden door zonen van den vorst van Gowa, die beiden nauw aan de Bonische vor- stenfamilie verwant zijn (zie den stamboom), dan is het te ver klaren, dat. Sidenrengs bestuurder gezwicht is voor den drang

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 94