700 Zij is in het bezit van het Ridderkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw en van de gouden medaille voor burgerlijke verdiensten. Zoolang zij regeert of wel hare dochtei, die troon opvolgster is, kunnen wij niet slechts op onzijdigheid, maar zelfs op hulp rekenen. Om die reden zullen wij eene korte beschrijving van het rijkje achterwege laten. Ten slotte een enkel woord over Goica. Van dit rijk bestaan zeer goede kaarten en vele gegevens, zoodat wij ook van Gowa eene nadere beschrijving achterwege zullen laten. Eene uitmuntende en zeer gedetailleerde beschrij ving van het rijk, van de hand van den toenmaligen len luite nant der infanterie V. J. van Marle, komt voor in het Tijdschiift van het Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap, Deel XVIII, en XIX (1901 en 1902). De tegenwoordige vorst van Gowa, Makoelaoe Hoesain bin Idries Kraëng Lembangparang, is ons gedurende vele jaren goed gezind geweest. Zijn eigenbelang bracht trouwens mede, met ons op goeden voet te blijven, aangezien hij ter hoofdplaats Makassar vele eigendommen (huizen) bezit. Hij is evenwel een zwak bestuurshoofd, zoodat de teugels van het bewind geheel in handen zijn van den ons niet gezinden en weinig betrouw baren Rijksbestuurder. In het laatste gedeelte van het vorige jaar heeft deze Rijks bestuurder een vertrouwde naar Boni gezonden, om daar het kruitfabriceeren te onderwijzen, welke pogingen echter mislukt schijnen te zijn. Indertijd heeft de Poenggawa van Boni zelfs een 150 tal Beaumont-geweren van hem ontvangen. Verder mer ken wij op, dat de troonopvolger van Sidenreng, zoon van den Aroe Matowa van Wadjo, een zwager van dezen Rijksbestuur der van Gowa is, terwijl de Gowareesche prinsen Datoe Soeppa en Datoe Alietta door hunne bloedverwantschap met de Boni- sche vorstenfamilie tot vijandschap tegen ons kunnen aangezet worden. Eenigen tijd geleden kon men in een der Soerabajasche bla den het alarmeerend bericht lezen, dat Gowa zich opmaakte tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 98