127 de verwachtingen voldeden 1) werden er na 1880 geen meer besteld. In Rusland werden van 187076 eveneens proeven genomen met stoom-straatlocomotieven (systemen Aveling en Fowler). In 1877, tijdens den oorlog met Turkije, werden 12 dezer machines ter beschikking van de bevelvoering gesteld, die hoofdzakelijk gebezigd werden tot aanvoer van belegeringsmateriaal en munitie. Ook deze schijnen minder goed voldaan te hebben. In Duitschland werden omstreeks 1885, in bijzijn van officieren der spoorwegtroepen, proeven genomen met straatlocomotieven, die treinen van 3 wagens, te zamen wegende 15 ton bruto of 10 ton netto, voorttrokken; het gewicht der machine was 15 a 20 ton, zoodat de verhouding van den nuttigen last tot het totale doode gewicht van den trein 12 a 12,5 bedroeg. Deze proe ven, die ten slotte leidden tot de invoering der veldspoorwegen, hebben slechts een negatief resultaat gehad, nl. zij leerden dat zulke zware machinegewichten voor gebruik op gewone wegen niet geschikt waren; bovendien was ook een onvoldoende bestuur baarheid zelfs van deze korte treinen geconstateerd, terwijl de afzonderlijke locomotieven zich niet konden bewegen, als zij zich niet op zeer goede wegen bevonden. De techniek is—zooals wij later zullen zien—sedert aan vele de zer bezwaren tegemoet gekomen; zij is thans in staat stoomstraat- locomotieven te leveren met gunstiger verhoudingen tusschen doodgewicht en dat van den last, voornamelijk door in stede van steenkolen, waarvan steeds een aanzienlijke hoeveelheid op de machine aanwezig moest zijn, olie of petroleum als stookmateriaal te bezigen. Ook het meevoeren van groote hoeveelheden water is thans niet meer noodig, nu het in den allerlaatsten tijd gelukt schijnt 2) de eens gebruikte stoom na condenseering wederom te bezigendoch ook een dergelijke inrichting vermeerdert het doode gewicht zeer aanzienlijk. De rookontwikkeling bij stoken van steenkolen blijft echter een groot nadeel, dat nog niet weg- 1) Als oorzaak van dit niet voldoen wordt door sommigen opgegeven hun gebruik in de voorste linie, tusschen de troepen; voor een dergelijk gebruik eigenen stoomstraat- locomotieven zich geenszins, tengevolge van hunne geringe snelheid hinderen zij de troepen en door het leven dal zij maken, doen zij de paarden schrikken. 2) Zie later onder Duitschland."

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 139