- 128 genomen is kunnen worden. Het grootste voordeel der stoom- automobielen boven andere nader te noemen is wel daarin gelegen, dat zij tot zeer groote krachtsontwikkeling in staat zijn en als zoodanig heeft dit onderdeel van het automobilisme zeker een toe komst; het is echter thans nog niet geheel volmaakt. Een groote vooruitgang valt na 1889 in het automobilisme te constateeren, toen het namelijk gelukt was als voortdrijvende kracht een andere dan de stoomkracht te bezigen. In genoemd jaar toch waren op de Parijsche wereldtentoonstelling wagens geëxposeerd, die door z.g. explosiemotoren voortbewogen werden. Het was de Duitsche ingenieur Daimler, die de reeds bekende explosieve eigenschappen van petroleum en benzine aan het auto mobilisme dienstbaar wist te maken. Later is ook die eigenschap van spiritus tot dat doel aangewend. Technische beschouwingen ter zake aan meer bevoegden over latend, zij hier slechts medegedeeld, dat het groote voordeel van explosie- boven stoommotoren voor de hier bedoelde voertuigen gelegen is in het aanzienlijk geringere gewicht der eerste; het groote gewicht der laatste was, zooals we zagen, een factor die de ontwikkeling der stoomautomobielen langen tijd in den weg stond. Een ander voordeel is, dat bij explosiemotoren zooveel minder bedrijfsmaterieel behoeft te worden meegevoerd, het geen eveneens aan de lichtheid van het voor gebruik gereed zijn de voertuig ten goede komt. Had een stoomauto gemiddeld per uur en per paardekracht 3 K.G. steenkolen en 18 K.G. water noodig, een Daimler-motor behoefde in denzelfden tijd per paar dekracht slechts 0.5 K.G. benzine. De groote vlucht, die de electro-techniek na de zeventiger jaren nam, deed ook voertuigen, door electromotorische kracht voortbewogen, ontstaan. Electromotoren in het algemeen zijn eenvoudige, gemakkelijk te behandelen en ook goedkoope ma chines, zij maken geen geruisch, stooten geen verbrandingspro ducten uit, zijn gemakkelijk te onderhouden en brengen een rustige beweging voort, vrij van stooten en schokken. Al deze eigenschappen doen electromotoren voor voortbewegen van voer tuigen zeer geëigend schijnen, doch bij de toepassing stuit men op vele bezwaren. In de eerste plaats de kwestie, hoe aan elec- trische automobielen op den langen weg de electrische stroom

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 140