129 toe te voeren? Toevoering van uit een verwijderde stationnaire krachtbron middels een electrische geleiding of beweegbaar con tact (automoteurs électriques) is natuurlijk uitgesloten, zoodat het meevoeren van apparaten (accumulatoren), die den noodigen ar- beidsvoorraad in den vorm van chemische energie bevatten, noo- dig is; dit brengt nadeelen met zich, want de gevoeligheid van ac cumulatoren voor hevige schokken, die op den langen weg niet te vermijden zijn, veroorzaakt licht kortsluitingen en storingen. Hierbij komt nog het nadeel aan alle accumulatoren eigen, zoo lang lood en loodverbindingen als electroden gebezigd worden, namelijk de zwaarte der apparaten. Een verder nadeel is de lange duur van het laden der accu mulatoren Mocht het gelukken droge elementen te kunnen aanwenden, dan zou daarmede veel gewonnen zijn. De verhouding van den nuttigen last van een electrische auto mobiel tot het totaal gewicht van het voertuig is in den regel niet gunstig; om die verhouding gunstiger te maken, zou men lichte accumulatoren dienen te gebruiken, hetgeen gelijk staat met het beperken van de bewegingsspheer van den automobiel. Resumeerende, kunnen we dus onderscheiden: 1. stoomautomobielen, zijnde zware, volumineuse, ingewik kelde machines. Zij behoeven een zekeren tijd om voor gebruik gereed te zijn; zijn zeer geschikt voor het vervoer van zware lasten, voor zoover de wegen dergelijk vervoer toelaten. 2. explosieautomobielen, zijnde eenvoudige machines, minder gecompliceerd en gemakkelijker te behandelen dan die onder 1 genoemd, doch minder handelbaar, terwijl het regelen van de snelheid grootere eischen stelt aan de bedrevenheid van den chauffeur. Zij kunnen een groote snelheid bereiken, doch zijn minder geschikt voor vervoer van zeer zware lasten bij geiinge snelheidze zijn steeds voor dadelijk gebruik gereed en vormen het type van een lichten snelloopenden automobiel. 8. electrische automobielen. Deze werken nauwkeurig, zijn gemakkelijk te behandelen, maar hebben een groot gewicht. Hun rendement is kleinhet toevoeren van nieuw voortdrijvingsver- mogen bij uitputting der accumulatoren is tijdroovend, op den langen weg meestal onmogelijk. Ze zijn te gebruiken voor ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 141