130 - voer van geringe lasten en over kleine afstanden en vormen dus het type van een automobiel voor stadsverkeer. B. Soorten van automobielen voor legergebruik. In de legers wordt de automobiel zoowel gebruikt voor tran sport van goederen als voor vervoer van personen. a. Automobielen tot vervoer van vrachten. Bij de uitbreiding, die het electrisch bedrijf, toegepast op de verkeersmiddelen, tegenwoordig in alle steden gekregen heeft, is de behoefte aan paarden steeds afnemend en wordt voor de legers de remonteering in oorlogstijd steeds moeielijker. In verschei dene legers heeft zich dan ook reeds de noodzakelijkheid doen gevoelen, aan een mogelijk paardengebrek in geval van oorlog tegemoet te komen, door het bezigen van mechanisch voortbewo gen voertuigen. Doch ook in de legers van landen, waar het paardengebrek niet overwegend is te noemen, zijn dergelijke voertuigen in gebruik of in beproeving, omdat het bezigen daar van, boven het gebruik van door paarden getrokken voertuigen, groote voordeelen met zich brengt. Het grootste voordeel is wel gelegen in de aanzienlijke bespa ring aan materieel en als een gevolg daarvan in een geringere behoefte aan menschen. Bauer 1) berekent dat alleen voor een gei egelden aanvoer van verplegingsbehoeften voor een Duitsche legeiafdeeling, bestaande uit 4 armeekorpsen en 2 cavaleriedi- visiën, wanneer de lengte van de étappelijn 135 K. M. bedraagt en om de 22,-5 K.M. étappes zijn opgericht, benoodigd zijn 4900 man, 4050 wagens en 8100 paarden. Bij gebruik van explosie automobielen, die elk 2 ton nuttigen last vervoeren, geladen een snelheid van 10 en ledig een van 12 K.M. per uur hebben, zou den in hetzelfde geval, doch bij oprichting van slechts één étappe halverwege noodig zijn 2200 man en 550 automobielen, dus slechts 44.9 van het aantal menschen en 13.5 van het aan tal voertuigen benoodigd bij karrentransport, terwijl de daar voor vereischte paarden natuurlijk alle overbodig zouden zijn. Het spreekt van zelf dat bovengenoemde procenten nog gun stiger worden bij gebruik van automobielen met grooter capa citeit. 1) Bauer. Fuhrkolonne, Motorfahrzug- und Feldbahn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 142