131 Natuurlijk is het gebruik van spoorwegen en zelfs dat van veldspoorwegen in een geval als boven bedoeld nog meer oeco- nomisch, want de superioriteit van een spoorbaan boven elk ander transpormiddel te land is onbetwistbaar 1), doch het is ook alleen bij ontbreken van spoorwegen en indien, om wel ke reden ook, geen veldspoorwegen aangelegd kunnen worden, dat automobielvervoer boven elk ander landtransport de voor keur verdient. Andere voordeelen van deze vervoerwijze boven karrentrans port zijn: mindere colonnelengte en geringere exploitatiekosten; bovendien zijn automobielen gemakkelijker dan paarden en kar ren over zee en per spoor te vervoeren, zij zijn niet als paarden onderhevig aan klimaatsinvloeden en zijn spoedig onbruikbaar te maken als zij den vijand in handen vallen. Niet alleen voor vervoer van verplegingsbehoeften worden mechanisch voortbewogen voertuigen in de legers aangewend, zij worden ook gebruikt voor transport van zwaar geschut, brug- en ander materiaal der technische troepen, munitiën enz.; ook komen zij voor als gaswagens der veldluchtschipperafdeelingen, voertuigen der veld- en draadlooze telegraphie enz., terwijl zij mede uitstekende diensten kunnen bewijzen bij afvoer van het geen stremmend op de beweging der legers werkt, n.l. de zieken en gewonden. De mechanisch voortbewogen voertuigen voor transport van vrachten zijn—zooals uit het voorgaande reeds valt op te maken te onderscheiden in a. die, waarbij dat voertuig dient tot het trekken of slepen der vrachten en dus dezelfde functiën vervult als bij een spoor trein de locomotiefzij worden daarom „straatlocomotieven" ook wel „voorspanmachines" genoemd, en b. die, waarbij de vracht door het voertuig zelf gedragen wordt; we zullen deze soort ter onderscheiding van die sub. a bedoeld, eenvoudigheidshalve „vracht- of transportautomobielen" noemen. Opgemerkt zij, dat beide soorten tegenwoordig ook gecombi- 1) Bauer berekent dat in het aangenomen geval, bij aanwezig zijn van een spoorbaan op de étappelijn, noodig zijn 6 locomotieven en 65 goederenwagensvoor vervoer langs een veldspoorweg achtte hij 15 locomotieven en 132 wagens noodig.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 143