132 neerd voorkomen, d.w.z. er zijn thans—ook bij de legers—vracht auto's in gebruik, die tevens een of meer aanhangwagens trekken. Aangezien op het gebied van het automobilisme tot vervoer van vrachten de legerbesturen niet in die mate voordeel konden trekken van de door particulieren opgedane ondervinding, als het geval was bij het zoeken naar een voor legergebruik alles zins bruikbaar type van personenautomobiel en in dit opzicht ook niet op den daadwerkelijken steun van de sport te rekenen viel, werden de verschillende legers verplicht tot kostbare en langdurige proefnemingen, om zoodoende tot het meest ge schikte type van voertuig tot vrachtentransport te geraken. Deze proeven zijn feitelijk thans nog overal in vollen gang, althans geen enkel leger heeft zich nog definitief voor een be paald soort van voertuigen uitgesproken en we zien dan ook bij de verschillende legers de meest uiteenloopende soorten in ge bruik of in beproeving. Alhoewel thans de industrie, zoowel van straatlocomotieven als van vrachtautomobielen bruikbare types voor legerdoelein- den levert, is de vraag, welke der twee stelsels de voorkeur verdient, nog niet beslist. Een voordeel der voorspanmachines is, dat zij bij lange etappe- lijnen op bepaalde vakken daarvan dienst kunnen doen evenals de locomotieven der spoorwegen, terwijl de beladen aanhang wagens zonder overladen den geheelen afstand afleggen; de be stuurders leeren daardoor het hun aangewezen vak nauwkeurig kennen en zullen zoodoende moeielijkheden, als zware hellingen, slechte weggedeelten enz. op de meest doelmatige wijze leeren overwinnen. Voorts kunnen voorspanmachines, na uitschake ling van het rijmechanisme, als krachtbron voor alle soorten werktuigen of voor dynamo's voor belichtings- of andere doel einden gebezigd worden 1). Straatlocomotieven zijn in afwijking van de meeste vracht automobielen voorzien van een door de machine in beweging te brengen windas met sterken kabel; hierdoor zijn ze in staat zich zelf of na verankerd te zijn hun nasleep in zijn geheel of bij gedeelten uit zachte of modderige terreingedeelten of 1) Ook enkele vrachtwagenautomobielen zijn daarop thans ingericht zie later o.a. de Daimlervrachtauto.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 144