133 tegen steile hellingen op te trekken. In Zuid-Afrika werden door de Engelschen verankerde straatlocomotieven aangewend tot het voorttrekken van groote ploegen, die voren van 0.75 c.M. diep insneden, welke als loopgraven gebezigd werden. Ook bij het omverhalen van boomen kunnen deze machines goede dien sten bewijzen. Het. grootste voordeel echter van het transport met straat locomotieven boven dat met vrachtauto's is wel gelegen in de grootere capaciteit der eerste. De vraag, of voor militaire doeleinden vrachtautomobielen of voorspanmachines de voorkeur verdienen, moet dan ook volgens deskundigen, vooral met het oog op het laatstgenoemde voordeel, in dezen zin beantwoord worden, dat wanneer het profiel en de toestand der wegen (met inbegrip der kunstwerken) het vervoer van zeer zware lasten toelaten, de laatste te verkiezen zijn. Het is hier de plaats om met een enkel woord te wijzen op twee uitvindingen van den laatsten tijd op het gebied van het transportautomobilisme. De eerste, die in Rusland reeds met gunstig resultaat voor militaire doeleinden werd beproefd, is de z.g. „train-Renard". Op de automobielen-tentoonstelling te Parijs in December 1903 exposeeide de Fransche kolonel Renard een nieuwe methode van krachtsoverbrenging voor een trein van voertuigen. Tot dusver was van zoo'n trein het voorste voertuig de locomotiefuit sluitend trekwerktuig en werd de daarin opgewekte kracht al leen gebezigd om de volgende voertuigen achter zich aan te trek ken. Renard echter brengt die kracht, de draaiende beweging verkregen door de gewone machine i.e. een petroleummotor in het voorste voertuig, achtereenvolgens over op of liever gezegd verdeelt die kracht over elk der volgende voertuigen, en wel op zuiver mechanische wijze. Een overlangsche as gaat van het eene naar het andere einde van deD trein en door eiken wagen, is dus ook aanwezig in de tusschenruimte, die den eenen wagen van den anderen scheidt. Die as moet noodwendig uit stukken bestaan, ten einde den trein in de gelegenheid te stellen den vorm aan te nemen van de meest gecompliceerde banen - hij is voorzien van cardanus-gewrichten en van verschillende inrichtingen, waardoor de beweging door den motor op een punt

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 145