134 van de as gebracht, zonder eenige verandering over de geheele lengte van den trein gaat. De deelen van de as, welke de stuk ken door de verschillende wagens gedragen onderling verbinden, kunnen weggenomen worden, ten einde gelegenheid te hebben die wagens aan of af te koppelen. Op elk dier stukken brengen raderen de beweging van de overlangsche as over op een stel wielen van het rijtuig Elk voertuig is zoodoende een auto, welke echter de noodige energie niet zelf schept, doch ontleent aan den motor in den voorsten wagen. Vele voordeelen worden aan deze uitvinding toegekend 1) n.l. de locomotief behoeft, nu zij geen trekkracht meer uitoefent, niet zwaarder geconstrueerd te zijn dan de aanhangwagens, hier door wordt het groote gewicht vermeden dat bij gebruik van gewone straatlocomotieven dikwijls de wegen vernielt; het aan zetten, het stoppen en de overgang van de eene snelheid tot de andere gaan nu geleidelijk, zonder schokken uitmuntende bestuurbaarheid, terwijl er, vergeleken bij andere straattreinen, slechts weinig personeel voor de bediening noodig is. de locomotiefzelf een personenautomobiel kan alleen een maximum snelheid van 72 K.M. en met drie omnibussen, elk voor zeven personen achter zich, een van 36 K.M. per uur be reiken; van eenen gemengden trein (personen-en goederen-) met een totaal gewicht van 10 ton bedraagt de maximum snelheid 18 K.M. per uur. de tweede der bovenbedoelde uitvindingen is de Ped-rail 2). deze uitvinding van den Engelschman Diplock omvat een bij zondere, vrij gecompliceerde constructie van die raderen van een straatlocomotief, die door de machine in beweging worden ge bracht en heeft ten doel de locomotief in staat te stellen hin dernissen, als hoogten of oneffenheden van den bodem, gemak kelijk te overwinnen; een dergelijke locomotief zou dus zoowel op slechte wegen als op het terrein buiten de wegen bruik baar zijn. de Ped-rail is, zooals de naam aanduidt, een rail op voeten 1) Zie Mitteilungen 1904. Yiertes Heft. blz. 385 en bovenaangehaalde brochure. 2) Hiervan komt in de Ned. Illustratie van 30 Juli 1905 een afbeelding en een zeer oppervlakkige beschrijving voor,

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 146