135 en het principe dezer uitvinding komt in 't kort op het volgende neer 1): In plaats van een vaste rail die, als bij spoorwegen, over zijn geheele lengte op voeten (dwarsliggers) rust en waar over de raderen zich bewegen, is hier de omgekeerde methode toegepast. De voeten i. c. buiten den radband uitstekende, plat-cylindervormige verbreedingen der spaken zijn ook op den grond geplaatst, d.w.z. steeds rust elk rad met drie dier voeten op den grond, maar in stede dat op die voeten rails rusten, ondersteunen zij elk een klein rad en deze alzoo ondersteunde radertjes zijn telkens, drie aan drie, de dragers van een kort stuk rail, dat aan het voertuig bevestigd is, geen deel neemt aan de wentelende beweging van het locomotiefrad, doch onder de werking van het locomotiefgewicht en die van een stel sterke spiraalveeren steeds rust op de radertjes der voeten die momen teel op den grond zijn, welke stand die voeten ook tengevolge van bodemoneffenheden ten opzichte van elkaar innemen. Of deze uitvinding, die in Engeland reeds beproefd is, eenig practisch nut zal hebben, moet afgewacht worden; de uitslag van de zooeven bedoelde proef doet de toekomst dezer vinding echter wel eenigermate in twijfel trekken 2). Een eigenaardig gebruik van straatlocomotieven wordt in het artikel „Militarische Automobil Trains" voorgestaan, n. 1. het trekken van een Decauville trein, d. w. z. niet als spoortreinlocomotief, want de gewone straatlocomotieven zijn niet geconstrueerd om op rails te loopen, bovendien is de spoor breedte van dergelijke machines veel grooter dan die van De cauville materieel. De raderen der straatlocomotief loopen in het hier bedoelde geval dan ook aan de buitenzijde der rails. Wor den nu de voorste raderen, die waarop de machine niet werkt, vervangen door een onderstel op acht Decauville-raderen het geen door 4 man in 15 minuten kan geschieden dan heeft de bestuurder van de straatlocomotief zich met het sturen niet te 1) Men gelieve in het oog te houden dat, zooals de deskundige schrijver van het arti kel „Mechanically propelled vehicles for military purposes'' zegt, een uitvinding als deze moeielijk duidelijk is te maken zonder de machine zelf te zien, laat staan indien men niet naar een teekening kan verwijzen. Het zooeven genoemde artikel bevat een afbeelding van een locomotief, voorzien van een stel raderen als hier bedoeld, benevens een teekening van zulk een rad. 2) Mitteilungen 1905, Sechstes Heft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 147