136 bemoeien en zal de machine van zelf alle bochten der rails vol gen. Het is duidelijk dat de straatlocomotief op deze wijze een aanzienlijk grooteren last kan trekken dan in gewone omstan digheden. b. Automobielen tot vervoer van personen. Hiervoor komen zoowel de gewone personenautomotorcar als het motorrijwiel in aanmerking. In vredestijd zal het gebruik van legermotorcars wel beperkt blijven, voornamelijk wegens de hooge aanschaffingskosten, doch in de behoefte van deze voertuigen bij oefeningen en manoeu vres wordt in enkele landen zooals nader zal blijken op lofwaardige wijze voorzien door particuliere automobielclubs en vereenigingen. Bij manoeuvres, waarbij hun nut reeds afdoende is bewezen, werden motorwagens, behalve tot het snel overbrengen van bevelen en berichten, hoofdzakelijk gebezigd tot het spoedig zich verplaatsen van den leider, de partijcommandanten en de scheids rechters met hunne staven. Het behoeft hier zeker geen betoog, dat het spoedig aanwezig zijn van bedoelde personen op ver schillende punten van het soms zeer uitgestrekte manoeuvre terrein van grooten invloed is op een zooveel mogelijk instruc tief verloop der oefening. Doch niet alleen in den manoeuvre- tijd, ook in gewone tijden, is een enkele motorwagen voor een commandant, wiens troepen ver uiteen gelegerd zijn, van groote waarde. Zij stelt die autoriteit op de eenvoudigste en gemak kelijkste wijze in staat zich op elk gewild oogenblik te overtui gen van de geoefendheid zijner troepen en op de oefeningen zijn invloed te doen gelden. In oorlogstijd treedt natuurlijk de financieele zijde der kwestie op den achtergrond en behoeft het gebruik van motorwagens niet beperkt te blijven tot vervoer van staven enz. Dank zij haar groote snelheid, vormt de personenauto een uitstekend vervoermiddel voor verkennende officieren met eenig gewapend geleide en voor een kleine afdeeling technische troepen, om op groote afstanden vernielingen uit te voeren, hetgeen thans aan de cavalerie moet worden opgedragen. Zijn personenauto's in voldoende aantal beschikbaar, dan kun nen zij dienen tot een uiterst snel vervoer van Infanterie;

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 148