2 vrijwel een „terra incognita." Behalve enkele gegevens, die we aan de practische ervaring van sommige handelaren hier ter stede ontleenden, waren we bij de studie omtrent de uit- heemsche rijstsoorten uitsluitend aangewezen op hetgeen in een paar binnen ons bereik zijnde buitenlandsche geschriften, daar omtrent werd neergeschreven. Waar nu deze geschriften aan duidelijkheid dikwijls veel te wenschen overlaten niet alleen, maar soms in besliste tegen spraak met elkaar zijn, daar behoeft het wel geen betoog, dat de hieronder volgende beschouwingen op volledigheid in de ver ste verte geen aanspraak kunnen maken en in menig opzicht niets anders konden zijn dan eene bloote opsomming van enkele algemeenheden. Alvorens over te gaan tot een meer gedetailleerde beschou wing der verschillende soorten en variëteiten, hebben we ons de vraag te stellen, welke van de uitheemsche rijstsoorten in zoo danige hoeveelheden worden ingevoerd, dat ze in het vervolg voor levering ten behoeve van het leger in aanmerking kunnen komen. Handelsbewegingin- en uitvoer. Volgens de door het Departement van Financiën uitgevaar digde statistieke opgaven van in- en uitvoer, werd gedurende de jaren 1899—1903 op Java en Madoera gemiddeld ingevoerd 159 millioen K.G-. uitheemsche gepelde rijst en uitgevoerd 38 millioen K.G-. gepelde Javarijst. Voor de buitenbezittingen bedroeg de in- en uitvoer over het zelfde tijdvak respectievelijk 160 millioen en 1 millioen K.G. Zooals uit deze cijfers ten duidelijkste blijkt, is de rijstpro- ductie niet toereikend om in de behoefte van de bevolking te voorzien, een feit dat te denken geeft, waar voor enkele tien tallen van jaren Nederlandsch-Indië of liever Java een voorraad schuur van rijst was voor de omliggende koloniën. De reden hiervoor is niet ver te zoeken, wel is de jaarlijksche productie gedurende de laatste 50 jaar gestadig toegenomen, maar niet in gelijke mate als de aanwas van het zielental. Waar Sollewijn Gelpke in zijne „Gegevens voor een nieuwe landrente-ordonnantie" heeft berekend, dat voor een Javaan per

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 14