139 Als nadeelen van het motorrijwiel tegenover het gewone rij wiel moeten genoemd worden: cl Grooter gewicht, grootere aanschaffings-bedrijfs- en onder houdskosten. b. Het raakt spoediger defect, eischt dus een meer zorgvul dige behandeling. c. Het vereischt van den berijder in verband met het groo tere gevaar voor ongelukken meer behendigheid en grootere tegenwoordigheid van geest. cl. Tengevolge van het gedruisch, dat het maakt, is het niet onvoorwaardelijk in de nabijheid van den vijand te bezigen. Een militair motorrijwiel moet aan de volgende technische eischen voldoen 1). 1. Benzinemotor van 23/i a 3 paardekrachten met electro- magnetische ontsteking. 2. Krachtsoverbrenging middels drijfriemen. 3. Rem op het achterwiel. 4. Zeer krachtige raamconstructie met ruimte voor een tasch met gereedschappen en reservedeelen. 5. Een reservoir voor 4 a 5 K.G. benzine (voldoende voor het afleggen van 200 a 250 K.M. met een snelheid van 30 a 35 K. M. per uur). 6. Zeer sterke pneumatische banden. 7. Gebruik van het beste materiaal. De motorwielrijder is tot dusver in het leger uitsluitend ge bezigd voor den ordonnansendienst en het spreekt van zelf dat hij zich daarvoor, tengevolge van de vele voordeelen die zijne machine boven andere vervoermiddelen heeft, uitstekend eigent. Het denkbeeld is ook reeds geopperd om afdeelingen strijders, bereden op motorrijwielen en vervoerd in motorcars, in het le ven te roepen. Toegevende dat aan het gebruik van dergelijke bereden in fanterie, die in staat is zich met een zeer groote snelheid te ver plaatsen, in sommige gevallen eigenaardige voordeelen verbonden kunnen zijn, komt ons de oprichting van zoo'n kostbare wapen soort, alleen ter wille van die meerdere snelheid, niet voldoende gemotiveerd voor. Dringend noodig is het in het leven roepen 1) Mitteilungen 1904. Viertes Heft. n. I, 1906. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 151