143 over Karang Tengah naar de pasangrahan teruggekeerd werd. Het was 's nachts zeer koud. Den volgenden morgen werd om half acht afgemarcheerd naar Batoeraan den westrand van het Diëng plateau gelegen; er loopt een zeer goede weg naar toe, die over een afstand van 10 K.M. ongeveer 1000 voet daalt; deze weg werd geheel in stap afgelegd; onderweg werd telkens halt gehouden om verschillende beziens waardigheden, nabij den marschweg gelegen, te bezichtigen; ach tereenvolgens werden de Sileri met heete en koude bronnen, het Boodenclalde Tjondro cli Moekaeen zeer groote, kokende mod- derbron en zeer sterk werkende Solfataraen de Djolo Toendo een put waarvan de waterspiegel op 135 M. diepte ligt, met een bezoek vereerd. Te 12sli uur was Batoer bereikt; er was volop gras te krijgen en werd dit den paarden gevoerd. Te 2 uur keerde men naar het Diëng plateau terug, waar men ongeveer 4 uur aankwam. Dien dag waren 20 K.M. afgelegd. In den morgen van den 5en October werd de terugtocht aan vaard. Het eerste gedeelte van den marsch van Diëng tot Baioang 13 K.M.) was zwaar; de weg is enorm steil, zoo zelfs, dat het grootste gedeelte trapsgewijze is bijgewerkt in de berghelling. Slechts met de paarden aan de hand kon deze afstand van 6^4 tot 83/4 afgelegd worden. Te Baioang werd J/2 uur gerust; daarna, tusschen Baioang en Pelantoenganwas de gesteldheid van den weg van dien aard, dat, hier en daar ten minste, tempo gereden kon worden. Te Pelantoengan werd wederom 1/2 uur gerust, waarna werd doorgegaan naar Soekaredjo; alhoewel de weg uitstekend was, was het terrein te geaccidenteerd om op tempo te rijden, alleen kon van de vlakke einden geprofiteerd worden om van tijd tot tijd een paar honderd meter te draven. Het voornemen bestond om dien dag door te gaan tot Bodja toen echter bij aankomst te Soekaredjo te 123/4 uur vernomen werd, dat de gesteldheid van den weg tusschen Soekaredjo en Bodja van dien aard was, dat er niet zou kunnen gedraafd worden, terwijl het daarenboven zeer warm was en de paarden, wellicht ten gevolge van het groote verschil in temperatuur met het Diëng

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 155