hoofd en per jaar benoodigd is 1.825—1.90 picol rijst ter voor ziening in zijne werkelijke behoefte, daar heeft Mr. N. P. van den Berg aangetoond, dat op Java voor wat betreft de gouver- nementslanden van 18811890 per persoon en per jaar beschik baar bleef 1.73 picol, terwijl voor het tijdvak 1891—1900 dit getal moet worden gereduceerd tot slechts 1.65 picol, een cijfer dat in de toekomst nog zal verminderen, indien het althans de Regeering niet mocht gelukken, om door het aanmoedigen van een meer intensieve cultuur e. d. g. aan deze ongunstige omstan digheid het hoofd te bieden. Een tegenstrijdigheid ligt er oogenschijnlijk opgesloten in het feit, dat waar Java van 1899—1903 globaal berekend 12 millioen guldens naar de uitvoerhavens der uitheemsche rijst ziet afvloei en, dat zelfde land in den wereldhandel optreedt als uitvoer- plaats voor het zoo dringend benoodigde artikel (van 1899—1903 werden gemiddeld per jaar uitgevoerd 38 millioen K.G., tegen f 3.800.000.—.) Dit verschijnsel is evenwel met een paar woorden te verklaren. De cijfers van uitvoer toch worden grootendeels beheerscht door de van de particuliere landen Kandanghauer, Indramaijoe en Tjiomas aan de markt gebrachte le kwaliteits-rijst. Deze rijst soorten (oorspronkelijk Carolina, die naar Java is overgebracht) zijn in Europa (Nederland) zeer gezocht en vinden op de markt te Amsterdam en Rotterdam steeds gereeden aftrek, waar ze aangeschreven staan als de beste van alle ingevoerde rijstsoorten. Om een voorbeeld te noemen werd in 1899 voor deze rijst soorten f 8.— per 50 K.G-. gemaakt, terwijl voor de aangevoerde Birmarijst slechts f 4| kon worden bedongen. Omtrent de landen van herkomst van de ingevoerde rijst geeft de statistiek, op blz. 2 aangehaald, niet het noodige licht; hier toch worden slechts genoemd de havens van uitvoer, zonder daarbij de oorspronkelijke uitvoerlanden te vermelden. Singa pore, met zijn hoogstbelangrijken transitohandel, heeft bv. in het jaar 1903 naar Java en Madoera niet minder dan 106 millioen K.G. rijst verscheept, eene hoeveelheid, die onmogelijk door het achterland van Singapore kan zijn uitgevoerd, maar die vrij zeker voor het meerendeel zal zijn aangevoerd uit Bangkok en Saigon. Het meerendeel der in Indië aangevoerde rijst is blijkens de

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 15