149 4e de waarneming van het gevechtsveld in verband met het optreden van nieuwe doelen; 5e de waarneming van het eigen vuur; 6e de gevechtsbeveiliging van de in stelling staande batterijen. ad le. Hieromtrent wordt verwezen naar den Leidraad Veld dienst 13 t/m 19, 26 en 27. Om verzekerd te zijn van de goede medewerking van de ar tillerie, moet eenerzijds eene bestendige verbinding tusschen den algemeenen bevelhebber en den artilleriecommandant, anderzijds tusschen dezen en de tactische artillerie-onderbevelhebbers wor den onderhouden. Bij het overbrengen van berichten moet in het oog worden gehouden, dat steeds de kortste weg in tijd wordt gekozen. Bij het bereiken van de plaats van bestemming stijgt de ordon nans zoo noodig af, houdt het bericht omhoog, roept den naam af van hem, voor wien het bericht bestemd is en geeft het af, zoodra hij op adem is gekomen. ad 2. Zie 20, 23 t/m 25, 28 t/m 35 van den Leidraad Veld dienst. De terreinverkenning heeft ten doel de begaanbaarheid van het terrein, van af het punt waar de artillerie uit de marsch- colonne treedt tot in de stelling, na te gaan en tevens om ge durende den opmarsch der batterij (en) tijdig te melden wanneer er vijandelijke afdeelingen aanwezig zijn, die de artillerie op korten afstand onder vuur zouden kunnen nemen, dan wel haar verrassend met het blanke wapen zouden kunnen aanvallen. De tot dit doel gebezigde patrouilles blijven binnen het ge- zichtsbereik van de batterijen; zij mogen zich dus ongeveer op afstanden van 400 a 500 M. van de artillerie verwijderen, gaan met het oog op hun taak de begaanbaarheid van het terrein voor de artillerie te onderzoeken in de aangegeven marsch- richting vooruit en melden ten spoedigste, wanneer hindernissen aangetroffen worden en hoe die te vermijden of te overwinnen zijn. Bovendien waarschuwen de verkenners de troepenafdee- lingen, die de batterijen bij den opmarsch moeten passeeren, om den weg vrij te maken, in het kort, zij dragen er zorg voor, dat,

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 161