151 flank zijn voldoende om tegen onverwachte aanvallen te waken. ad. 3e. De doelverkenning beoogt: den artilleriecommandant in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van den aard en de opstelling van het doel, de uitgebreidheid daarvan, het ter rein waarop het zich bevindt, enz. Betreffende den aard van het doel valt te meldenwapensoort (infanterie, cavalerie, schild- of gewone artillerie); Aangaande de opstelling: in welke formatie, al dan niet in beweging, al dan niet gedekt opgesteld, langs welke wegen het doel in opmarsch is; Omtrent de uitgebreidheidwaar de vleugels zich bevinden, of van uit de eigen stelling een deel van het doel zichtbaar is, dan wel of een deel zich duidelijker zal afteekenen dan het overige gedeelte. In den regel zal het commando over de doelverkenners aan officieren of bijzonder geschikte onderofficieren worden opgedra gen. Zij moeten weten waar de te verzenden berichten ont vangen zullen worden en tevens op de hoogte zijn van de doe len, die door de eigen artillerie worden of zullen worden bescho ten. Aan de doelverkenners worden dus ordonnansen toege voegd, om de verbinding met de batterijen te onderhouden. Wanneer doelverkenners zullen worden uitgezonden, hangt van omstandigheden af. Waarschijnlijk zullen zij in den regel eerst optreden als de batterijen in stelling zijn en dan treden zij op om berichten te zenden, wanneer de doelen minder goed door de eigen artillerie zijn waar te nemen of wel vuur ontvangen wordt uit eene richting, waarin men geen vijand, van uit de eigen stelling, kan waarnemen. Ten einde den artilleriecommandant het opsporen van het doel gemakkelijker te maken, is het raadzaam op de berichtkaart duidelijk aan te geven, waar het doel zich bevindt, bv. 300 Mi- ten O. van kampong A. of wel in W.-rand djagoengveld ten Z. van kampong B. Ook kan veel tot het spoediger vinden van het doel worden bijgedragen door een markant punt (grooten boom, bijzonder opvallend gekleurd terreingedeelte, eigenaardig gevormden bergtop), ongeveer in de schootsrichting der batterij gelegen, aan te geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 163