152 Met het oog op het streven zoo gedekt mogelijk den strijd te voeren, zal het in den regel noodig zijn, dat de doelverkenners van uit zijwaarts gelegen punten hun verkenningen uitvoeren. ad 4e. Aangezien de artilleriecommandant de tactische leider van het artillerievuur is, dient hij te kunnen beschikken over personeel, dat hem behulpzaam is in het waarnemen van het gevechtsveld. Nieuwe doelen kunnen zich voordoen, die tijde lijk van zooveel belang zijn, dat daarop onmiddellijk moet wor den gevuurd. Ook kunnen zich bijzonder kwetsbare doelen, die snel beschoten moeten worden, plotseling voordoen. In dergelijke gevallen moeten deze den artilleriecommandant onverwijld gemeld worden, ten einde het meest mogelijke voor deel van het artillerievuur te trekken. Bedoeld personeel, voor zien van goede kijkers, zorgt in verbinding te blijven met den artilleriecommandant door b.v. met seinvlaggen bepaalde, voor af overeengekomen teekens te geven of wel mondeling of schrif telijk het opgemerkte te melden. ad 5e. Is de stelling zoodanig ingenomen, dat van daaruit of van uit een dicht daarbij gelegen punt de waarneming van de eigen schoten onmogelijk is, dan worden hulpwaarnemers zij waarts van de batterij geplaatst en zoover naar voren, dat zij de springpunten der projectielen wel kunnen zien. Ook voor dit personeel zijn seinmiddelen (bv. telefoontoestellen) en goede kij kers van bijzonder groote waarde in het belang- van het vuur der artillerie. ad 6e. Somtijds dwingt de zorg voor de veiligheid van de bat terijen tot bijzondere maatregelen, die door het wapen zelf moe ten worden genomen. Zijn die omstandigheden aanwezig, dan wijst de artilleriecommandant eenig personeel aan om op eene bepaalde plaats het voor- en zijwaarts gelegen terrein waar te nemen en onmiddellijk, hetzij door seinen of door berichten te melden, vanwaar gevaar dreigt en uit welke wapens de vijan delijke afdeelingen, die gevaar opleveren, bestaan. Ook kunnen zich omstandigheden voordoen, dat het achter waarts gelegen terrein moet worden waargenomen. In het bovenstaande is aangegeven wat de a. v. d. beoogt en hoe hij nut oplevert aan de artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 164