153 Met het oog op de snelheid waarmede die dienst moet worden verricht, werd bereden zijn van het personeel als eisch gesteld. Dit personeel moet bovendien aan de volgende eischen vol doen: goed ruiter, vlot in het terrein, vertrouwd zijn met kaart lezen, ook in staat zich te oriënteeren met behulp van verouder de kaarten of vluchtige schetsen, gemaakt naar bestaande kaar ten. Bovendien: bekend met de marsch- en gevechtsformaties dei- verschillende wapens, goed ordonnans en waarnemer zijn, door eenvoudige terreinschetsen aan kunnen geven waar opgemerkte doelen zich bevinden, in staat zijn over het al dan niet geluk ken van een waargenomen vuur te berichten. De opleiding van het personeel voor den a. v. d. behoort zoo wel theoretisch als practisch plaats te hebben. De officier met de opleiding belast moet vrij zijn, wanneer hij meent dat het personeel voldoende vorderingen heeft gemaakt, een vier- a vijftal dagen uit het garnizoen te gaan, ten einde met de a. s. artillerieverkenners ook onbekende terreinen te bezoeken. De vele en goede kaarten, waarover wij tegenwoordig beschikken, althans wat W. Java betreft, stellen den instructeur in staat onderstellingen op onbekende terreinen uit te werken. Aangaande de opleiding wordt het volgende nog aangeteekend: bij het opmaken van schriftelijke rapporten dient het volgende in het oog te worden gehouden: le. duidelijk schrift, zelfs leesbaar bij flauw lamplicht; 2e. alle eigennamen in drukletters te vermelden; 3e. wat in den Leidraad Velddienst betreffende rapporten is voorgeschreven, moet natuurlijk worden opgevolgd. Bij het onderwijs immer in het oog te houden, dat de artil lerie-patrouilles uitsluitend ten dienste van de artillerie optreden, dus ook alleen op datgene te letten hebben wat belang heeft voor de artillerie. Bij het verzenden van berichten moet alles te baat worden genomen om ze zoo spoedig mogelijk te bestemder plaats te doen afleveren en zulks alleen al om de eenvoudige reden, dat ieder oogenblik de omstandigheden kunnen veranderen, waaronder de vijandelijke afdeeling, waarover het rapport handelt, verkeerde. Tevens moet bij het onderwijs in het overbrengen van berich-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 165