154 ten middels optische seinmiddelen er steeds naar gestreefd wor den de onderstelde tegenpartij het waarnemen van de gewis selde signalen onmogelijk te maken. Ten slotte blijft nog over in groote trekken aan te geven op welke wijze het onderwijs zou kannen worden gegeven. Als benoodigdheden voor het onderwijs zijn noodig: zwarte en gekleurde potlooden, notitieboekjes, berichtkaarten, dubbele decimeters, gomelastiek, kaarten en kijkers. Den leerling wordt onderricht gegeven in de gebruikelijke teekens der topografische kaarten; ook van de teekens, voorko mende op bijlage IX van den Leidraad Velddienst, moet kennis worden genomen. Zoo moet hij ook bekend zijn met de beteekenis van de dik wijls voorkomende benamingen: rug, plateau, heuvel, zadel, enz., waartoe de „Terreinleer" te gebruiken is. Ten einde met behulp van een kaart zich ongedwongen in het terrein te kunnen bewegen, moet de artillerie ver kenner bekend zijn met het gebruik van een kompas, zich kunnen oriënteeren, enz. Is het theoretisch onderwijs afgeloopen, dan worden de oefe ningen verder uitsluitend in het terrein gehouden. De leerling- moet dan, met behulp van eene kaart, bijzonder opvallende ter- reinvoorwerpen bij name kunnen aanwijzen. Zoo wordt hij ook geoefend in het aangeven van hetgeen hij in een bepaalde terreinstrook heeft opgemerkt; in het waarnemen van doelen, die op verschillende punten zijn opgesteld en daarvan vermel den: welke wapensoort, in welke formatie, enz. Is de adspirant verkenner reeds gevorderd in het kaartlezen, dan wordt hem een zeker punt in. het terrein aangewezen en krijgt hij de opdracht zich daarheen te begeven, dan wel over bepaald aangegeven tus- schenpunten te rijden en aan de aldaar opgestelde personen een bericht over te brengen. Wat het terreinverkennen betreft, dit wordt het snelst ge leerd door den man in te deelen bij de pionierafdeeling, die bij marschoefeningen de batterij voorafgaat. Het verrichten van den veiligheidsdienst bij marcheerende artillerie kan ten deele onderwezen worden door enkele verken ners te gebruiken om de te beveiligen batterijen te markeeren

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 166