4 consulaire verslagen, afkomstig uit Birma, Fransch Cochin-Chi- na en Siam, redenen waarom we ons bij de verdere bespreking voornamelijk met deze drie soorten zullen bezighouden. De betrekkelijk geringe hoeveelheid Chineesche rijst (uitvoer- haven Hongkong) is voor ons van minder belang; volgens het Consulair Verslag van Hongkong is deze rijst waarschijnlijk groo- tendeels afkomstig van verschillende provinciën van China, van waar elk jaar, met toestemming der Regeering, eene zekere hoe veelheid wordt uitgevoerd ten gebruike van Chineezen, die in het buitenland gevestigd zijn. Niet onwaarschijnlijk is het, dat een deel dezer rijst door chi neesche jonken te Banka en Biliton wordt aangebracht. De Japansche rijst, die in de laatste jaren in vrij aanzienlijke hoeveelheden a. o. naar Europa wordt uitgevoerd, waar ze op de markt na de Javarijst de tweede plaats inneemt, blijve hier verder buiten beschouwing, omdat ze, hoog genoteerd zijnde, voor Indië geen artikel vormt, dat veel koopers zal vinden. De statistische cijfers, naar welke reeds herhaaldelijk werd verwezen, jaar voor jaar vergelijkend, zien we dat de uitvoer van rijst naar Nederlandsch-Indië aan groote schommelingen onderhevig is. Behalve enkele oorzaken van voorbijgaanden aard, die op den uitvoer influenceeren, (mislukking van de oogst hetzij h. 1.1., het zij in een of meerdere der uitvoerlanden, overproductie, hongers nood in Yoor-Indië) is het voornamelijk de munt- of liever de dollar-kwestie, die zich in alle takken van handel en industrie in de Achter-Indische koloniën (Singapore en Pinang) soms op zeer bedenkelijke wijze heeft doen gevoelen. Zooals bekend, werden tot de (gedeeltelijke) inwerkingtreding van de nieuwe muntwet (1903), in de Engelsche bezittingen en koloniën in Achter-Indië als wettig betaalmiddel erkend de Mexicaansche en de Britsche dollar. Aangezien van beide muntstukken de vrije aanmunt bleef toe gestaan, werd hunne handelswaarde enkel en alleen beheerscht door de prijzen van baar zilver. Waar nu vooral na 1873 de handelswaarde van dit metaal aan de grootste schommelingen is onderhevig geweest, veelal veroorzaakt door speculaties op groote schaal, daar volgde de

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 16