161 kakian feest 1) hadden deelgenomen. Er waren slaapplaatsen voor ruim vijf honderd personen. Het duurde lang voordat de geheele colonne in den kampong verzameld was, want slechts door buitengewone inspanning had de trein, die ruim 200 Meter breede bamboeversperring weten te doorworstelen. Nauwelijks was de marsch hervat of men stuitte op een heu vel, die door eene naar schatting honderd man sterke bende verdedigd werd; de colonne ontving hier zwaar vuur, afgegeven van achter schietstanden, die door atap zooveel mogelijk aan het gezicht onttrokken waren. Eerst toen een afdeeling in een ravijn afdaalde om in den rug van den vijand te komen, ver liet deze den zwaar versterkten heuvel. Een splitsing van den weg bracht den colonnecommandant in twijfel, waarheen op te rukken, van daar dat wederom een ver kennende afdeeling werd uitgezonden, die al spoedig meldde dat drie kampongs gezien waren, welke echter geen van drieën in den avond 't was ruim 4 uur meer te bereiken zouden zijn. Nadat de verkennende afdeeling was teruggekeerd, werd op een heuvel een bivak voor den nacht ingericht. De plaats was echter verre van gunstig, aangezien er geen stroomend water in de nabijheid was. "Voor zieken en gewonden werd in dit ge brek voorzien door water te verzamelen uit de geledingen van bamboes, voor de overigen was niets te bemachtigen. Yan ko ken was dan ook geen sprake, met een klein ration volksspijs, koud gebruikt, en hard brood moest men zich behelpen. Ge durende den nacht viel vrij veel regen. Weinig uitgerust, verkleumd en zonder ontbijt werd den 20en om 6 u. 15' de tocht hervat in dezelfde formatie als de vorige dagen. Ook thans bleek deze haar nut te hebben, want de Alfoeren, die den voortgang van de colonne van heuvel tot heu- (1) Tijdens het bestuur van luitenant Sachse als civiel-gezaghebber van "West-Ceram kwam aan het licht, dat de Alfoeren in de binnenlanden van dat gedeelte van het eiland» allen behoorden tot den stam der Pata Siwa, die door het Kakianverbond der tiga ajer (Sapoelewa, Eti en Tala) elkaar steun en hulp moeten verleenen, het gezag van het Nederl. Indische gouvernement alleen in naam erkennen, doch in werkelijkheid vijandig er tegenover staan. In Augustus had een feest ter eere van het Kakianverbond plaats gehad. (Zie over het Kakianverbond. Encyclopaedic van N. I. deel II blz. 181.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 173