5 dollarkoers dezelfde onregelmatige beweging, die natuurlijk niet zonder invloed bleef op den stand van de handelsbalans o.a. op in- en uitvoer. In de toekomst zullen we met een meer regelmatigen toestand te doen krijgen, aangezien bij de nieuwe muntwet, met welker invoering in 1903 geleidelijk werd begonnen, de gouden standaard wordt ingevoerd, terwijl de bestaande dollars successievelijk wor den ontmunt en vervangen door de nieuwe Strait-dollar, waar van de waardeverhouding tot den gouden Sovereign bij de wet zal worden vastgesteld. (Intusschen is deze verhouding tot nu toe nog niet vastgesteld, waardoor den laatsten tijd de gemoe deren in het Medansche heftig in beroering worden gebracht). De ingevoerde uitheemsche rijst wordt op Java ontscheept te Batavia, Cheribon, Semarang of Soerabaia. Onvermengd, of clandestien gemengd onder Javarijst, wordt het aangevoerde product te Batavia door de Chineezen aan den man gebracht. De te Semarang aangevoerde rijst vindt voornamelijk aftrek ter hoofdplaats Semarang en overigens in de Vorstenlanden. Die, welke te Soerabaia ontscheept wordt, gaat voor het mee- rendeel naar de hoofdplaatsen in den Oosthoek of naar het zoo dicht bevolkte Sidoardjo, waar, door de uitgebreide suikercultuur, de productie der rijstvelden, in verhouding tot het zielental, meestal niet toereikend is. De voor de Buitenbezittingen ingevoerde rijst is grootendeels bestemd voor Atjeh, Sumatra's Oostkust, Riouw, Palembang, Ban- ka en Biliton, Wester-en Zuider-en Oosterafdeeling van Borneo. De Rangoonrijst wordt bijna uitsluitend via Pinang uitge voerd en vindt voornamelijk op Sumatra (Atjeh, Sumatra's Oost kust) veel aftrek. Zoo schreef de consul te Rangoon in zijn ver slag over 1903, dat eene directe stoomvaartverbinding tusschen Rangoon en Sabang, voor het artikel rijst alleen, op geregelde lading zou kunnen rekenen. Door het Delische wordt maandelijks 2.5 millioen K.G. Rangoon rijst van uit Pinang betrokken. Voedingswaarde. Chemische samenstelling. Bederf. Opbeicaring. Hoewel de rijst voor omstreeks 5/12 van de bevolking der

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 17