173 Eon overzicht van de wording van art. 42 R. R. en inoer in het bij zonder van de geschiedenis en den val van de daarbij door den heer van Iloëvell ingediende amendementen, tot strekking hebbende om regeling bij de wet van de bevordering, het ontslag en de pensioenen voor te schrijven, in overeenstemming met de sinds 1848 aan de Nederlandsche officieren toegekende rechten, leert ons de motieven kennen, waarom des tijds de behoefte aan eene wettelijke regeling niet aanwezig werd geacht. Deze kwamen daarop neer, dat men meende het Indische huurleger met zijne vele vreemde elementen en waaruit in den regel niet de offi cieren voortkwamen die het aanvoerden, niet te kunnen gelijkstellen met het Nederlandsche leger, bestaande uit „landskinderen", door de wet ver plicht de wapenen op te vatten tot verdediging van het Vaderland en waaruit de officieren voor dat Leger werden getrokken. Ten aanzien van de Kon. besluiten van 1859, die voorzagen in de behoefte aan de algemeene verordeningen, bedoeld bij Art. 42 R. R., nl. de „Regeling van de bevordering, het ontslag enz." en „Het Militair pen sioenreglement" vermeldt schrijver dat zij resp. een 15 tal en een 7 tal malen min of meer belangrijk werden gewijzigd en dat het eerstgenoemde in sommige opzichten strijdig is mot het door den rijkswetgever vastge stelde R. R., hetgeen niet had kunnen voorkomen, indien laatstgenoemde toezicht had uitgeoefend op die algemeene verordening, of haar zelf had vastgesteld. Het betoog dat schrijver ten slotte levert voor de vervanging van bo venbedoelde Koninklijke besluiten waarvan herziening in elk geval noo- dig is om aansluiting te verkrijgen bij de Nederlandsche „Bevorderings- wet van 1902" steunt op de volgende hoofdpunten: Behoefte aan stabiliteit, de grootste waarborg voor de bescherming van de positie van den officier. In dit verband wijst schrijver, behalve op de vele in de genoemde Koninklijke besluiten aangebrachte wijzigingen en op de afwijkingen die zij vertoonen ten opzichte van het R. R., op de afhankelijkheid der Indische officieren van de afwisselende inzichten van opvolgende ministers, waardoor willekeur zij het in den zin van keuze van den wil, vrijheid van handelengeboren wordt. Schrijver herinnert aan den geest van ontevredenheid onder de Indische officieren, naar aanleiding van onoordeelkundige en onrechtvaardige handelingen, die zich in 1869 in vergaderingen van officieren openbaarde. De mnsch van het Indisch officierskorps om eene wettelijke regeling zijner positie deelachtig te worden, blijkende uit tal van openbare ge schriften en besprekingen. De onhoudbaarheid, voor het tegenwoordige, van de motieven die er eertijds al of niet terecht toe leidden het Indische leger niet op één lijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 185