181 b. Engeland. Reeds geruimen tijd worden in de koloniën, voornamelijk in Indië, straatlocomotieven gebezigd voor het vervoer van ver- plegingsbehoeften enz. naar afgelegen garnizoenen. Tijdens den Transvaaloorlog kwam het Engelsche legerbestuur tot de overtuiging, dat men zich, tengevolge van de ingebroken runderpest en de verwoestingen door de tsetsevlieg in den vee stapel aangericht, niet uitsluitend op het transport middels trek en lastdieren kon verlaten. Men werd toen in eens voor een moeielijk vraagstuk gesteld, dat te voren in vredestijd niet vol doende was bestudeerd. De knoop werd doorgehakt door de oprichting van een sleepmachine-brigade, bestaande uit 50 stoom- ■straatlocomotieven met een wagenparkde uitkomsten der proe ven, met deze machines te Aldershot genomen, werden bevredi gend genoemd. De naar Zuid-Afrika gezonden machines dezer brigade hebben volgens sommigen goed voldaan, volgens anderen echter in 't geheel niet. Als reden van dit laatste wordt dan genoemd de omstandigheid, dat elke machine per Engelsche mijl i/3 centenaar steenkolen en 22/3 centenaar water verbruikte, terwijl zij van beide slechts een voorraad, toereikend voor 25 mijl, kon medevoeren, hetgeen in het dun bevolkte en water- arme Zuid-Afrika tot vele storingen in den transportdienst aan leiding moet gegeven hebben. Een bewijs voor het niet voldaan hebben der stoomstraatlo- comotieven in Zuid-Afrika wordt door sommigen daarin gezien, dat het Engelsche legerbestuur in 1901 een concours voor auto mobielen tot vervoer van vrachten uitschreef, waarvan de ei- schen zoodanig gesteld waren, dat stoomstraatlocomotieven fei telijk uitgesloten waren. Bij dit van 3—7 Jurii 1901 te Liverpool gehouden concours concurreerde dan ook geen dergelijke loco motief, evenmin een door electriciteit voortbewogen voertuig; alleen dongen mede vrachtauto's en wel 7 met een stoom- en 2 met een petroleummotor. De eerste konden grooter nuttigen last vervoeren, doch de tweede hadden het voordeel van grooter snelheid, terwijl de mede te voeren hoeveelheid brandstof na tuurlijk veel kleiner was. Het schijnt dat dit concours niet tot resultaten geleid heeft, want enkele bronnen vermelden in hetzelfde jaar en wel in

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 193