182 December een dergelijken wedstrijd te Aldershot. Yan de voer tuigen, die toen het best aan de gestelde eischen voldeden, noe men we hier in de eerste plaats den stoomvrachtautomobiel van de Thornycroft Steam Wagon Company. Dit voertuig met een machine van 22 p.k. weegt, met inbegrip van bestuurder, brand stof en water, 5,2 ton; de maximum'nuttige last bedraagt 4 ton. De wagen kan op goede wegen bovendien een aanhangwagen tiekken, die 2,2 ton weegt en 2,5 a 5 ton last kan dragen. Na 7,5 K. M. moet het water, na 20 a 25 K. M. de brandstof aan gevuld worden. Ook stoomvrachtautomobielen van de firma's Barley en Foden, waaromtrent mij geen gegevens bekend zijn, voldeden zeer goed aan de bij laatstbedoeld concours gestelde eischen. In Engeland was men ook nu nog niet voldaan en geenszins ervan overtuigd, dat de vrachtautomobiel boven de straatloco motief te verkiezen was, want in 1902 werd van wege het le gerbestuur een prijsvraag uitgeschreven voor de meest doelmatige constructie van een voorspanmachine voor vervoer van vrachten. G-eëischt werd een machine, wier gewicht 13 ton niet te bo ven ging en die 25 ton kon trekken; zij moest die vracht op- alle wegen kunnen vervoeren en brandstof voor één dag (64 K. M.) kunnen medenemen. De locomotief moest zich zonder aanhang wagens over akker- en weideland kunnen bewegen en tot het vroeger reeds vermelde doel voorzien zijn van windas met kabel. De mededinging in den herfst van 1903 was uiterst gering. Slechts één voorspanmachine kwam uit, n. 1. een van de firma R. Hornsley and Sons te Grantham. Deze was een explosie automobiel, die op goede, verharde wegen voldeed aan de gestelde- eischen; hij legde met een getrokken last van 25 ton bruto bij. weghellingen tot 1: 18 met een gemiddelde snelheid van 4.8 K.M. per uur den voorgeschreven afstand af, zonder zijnen benzine voorraad aan te vullen. Het schijnt echter, dat men in Engeland tot het inzicht is- gekomen, dat een machine met zoo'n groot eigengewicht (13 ton) niet geschikt is voor legerdoeleinden. Een dergelijk voertuig toch moet ook tijdelijke wegen en bruggen kunnen passeeren en vooral de laatste zijn meestal op zoo'n belasting niet bere kend. Aan het Engelsche legerbestuur wordt dan ook het voor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 194