183 nemen toegekend een concours uit te schrijven voor straatloco motieven met een maximumgewicht van 6 ton. Hetzelfde bezwaar—te groot eigengewicht voor legerdoelein- den schijnt de invoering in den weg te staan van een in 1903 door de reeds genoemde Thornycroft Steam Wagon Company gebouwde en bij manoeuvres gebezigde vrachtautomobiel met petroleummotor. Die wagen toch, die 4 verschillende snelheden, n.l. 2, 4, 6 en 8 Engelsche mijlen per uur, kan ontwikkelen, weegt ledig 5 ton en met de maximumbelasting 9 ton; op aan hangwagens kan nog 3 a 4 ton vervoerd worden 1). Een eigenaardige automobiel werd in December 1904 in Enge land beproefd. Zij is feitelijk voor landbouwdoeleinden bestemd, doch kan volgens berichten gewijzigd worden in een gepantserden motorwagen en zou dan kunnen dienen om gewonden uit het vuur te halen; met aangehangen ambulancewagens zouden door haar 30 gewonden in eens vervoerd kunnen worden. Met den motor (18 p.k.) kan een dynamo voor de verlichting van een hospitaaltent gedreven worden. De pantsering beveiligt tegen geweervuur. Alhoewel, zooals uit het voorgaande moge gebleken zijn, het Engelsche legerbestuur zich nog niet uitgesproken heeft ten gunste van een bepaald in te voeren type van automobielen voor transport van vrachten, zoo is het toch zeker, dat deze ver voerwijze in het Engelsche leger een toekomst heeft, hetgeen is af te leiden uit het bericht, dat daar te lande twee „Mecha nical-transport companies" opgericht zullen worden, één te Chat ham en één te Aldershot. Elk legerkorps beschikt gemiddeld over drie motorcars. Al hoewel de door deze wagens verrichte diensten zeer werden ge waardeerd, evenals die, welke officieren met hun eigen auto's bij manoeuvres bewezen en men in Engeland overtuigd was van het nut van personenautomobielen bij het leger, kon men, voor namelijk wegens de hooge aanschaffings- en onderhoudskosten, niet besluiten tot het oprichten van een vast militair automo bilistenkorps. Aan de behoefte van zulk een organisatie werd door de sport tegemoet gekomen. In 1903 namelijk richtte de Overste Mack 1) Mitteil. 1903. Zwölftes Heft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 195